Jak wygląda 500+ we Francji? Każdy 18-latek dostanie prawie 2 tys. zł do wydania na kulturę

Kiedy w Polsce w ostatnim czasie wprowadza się nowe programy finansowego wsparcia dla rodzin (program 300+ na wyprawkę szkolną, a także rozważane jest podniesienie słynnego 500+ do kwoty 1000+), tak w innych krajach również zachodzą w tej dziedzinie zmiany. Przykładem jest chociażby Francja, gdzie młodzi ludzie także mogą liczyć na wsparcie państwa. Jest jednak jedna istotna różnica – francuski rząd przyzna dofinansowanie, ale z przeznaczeniem tylko na jeden cel.

Ministerstwo Kultury Francji chce zrealizować projekt pod nazwą Pass Culture, który został już wcześniej obiecany przez obecnego prezydenta Emmanuela Macrona. Projekt ma ułatwić wszystkim obywatelom odnajdywanie najciekawszych punktów i wydarzeń na kulturalnej mapie Francji, dlatego jego fundamentalną częścią będzie specjalna aplikacja-przewodnik, z której będzie mógł skorzystać każdy.

Jednak to nie koniec działań związanych z tym programem – w ramach Pass Culture Francja chce wydać dodatkowo 500 euro na każdego 18-letniego obywatela. Oczywiście tylko z przeznaczeniem na wydanie na kulturę, czyli wejścia do kin, teatrów czy największych galerii sztuki. Finansowe wsparcie ma być zachęta dla młodych, aby rozwijali pasje i obudzili w sobie chęć poznania dziedzictwa kulturowego.

Francja nie jest zresztą pierwszym krajem, w którym wprowadzono finansowe dodatki na rozwój kulturalnych zainteresowań u nastoletnich obywateli. W 2016 roku podobny program oparty na podobnych zasadach wprowadzono we Włoszech (skorzystało z niego 2/3 uprawnionych), ale przy okazji powstał czarny rynek, gdzie handlowano niewykorzystanymi wejściówkami. Francja postanowiła zaryzykować i ostrzega młodzież, że nie pozwoli na oszustwa.

My jesteśmy ciekawi, kiedy w Polsce powstanie podobna inicjatywa albo chociaż zniżki dla uczniów do miejsc związanych ze sztuką. Jak wiadomo kina, teatry i muzea często wykluczają wiele młodych osób z życia kulturalnego przez wysokie ceny biletów.

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*