Baligród. 25-latek wyciągnął trumnę z grobu. Chciał zobaczyć …

25-letni mieszkaniec wsi Baligród poszedł na cmentarz, wyjął z grobu trumnę i zaczął przekładać kości zmarłego. Lokalna społeczność jest zdruzgotana.

25-latek wyciągnął trumnę z grobu – okoliczności zdarzenia

Do makabrycznej sytuacji doszło w nocy z 6 na 7 sierpnia we wsi Baligród (woj. Podkarpackie). 25-letni Daniel P. poszedł wówczas na cmentarz i z grobu wyciągnął trumnę. Zerwał w z niej wieko, po czym zaczął przekładać kości zmarłego.

Jeden z mieszkańców wsi zeznał, że mieszkańcy wsi Baligród nie darzyli Daniela P sympatią. Zeznano, że to nie pierwsze dziwne zachowanie ze strony mężczyzny. Wcześniej dochodziło już do sytuacji, w której ledwo po opuszczeniu szpitala Daniel P. zaczął biegać po Baligrodzie z nożem w ręku. Lokalna społeczność boi się 25-latka i jest zdruzgotana tym, co zaszło na cmentarzu.

Należy podkreślić, że wydobycie trumny w nocy z cmentarza w Baligrodzie to nie lada wyzwanie. Teren cmentarza obejmuje malutki, znajdujący się na skraju wsi placyk. Z powodu braku lamp panuje tam całkowita ciemność. Daniel P. nie miał oporów, żeby ciemną nocą wyrwać drzwiczki grobowca, wydobyć trumnę i zerwać z niej wieko. Wiadomo, że grób który wybrał znajduje się tuż obok małej kaplicy.

Zbezcześcił szczątki z ciekawości

Katarzyna Fechner pełniąca funkcję Rzecznika Prasowego Policji w Lesku potwierdziła, że 25-latek dotykał szczątków zmarłego. Ustalono, że wyłamał płytę jednego z grobowców, wszedł do środka i otworzył trumnę znieważając szczątki. Trzeba zaznaczyć, że grobowiec nie został okradziony. Mężczyzna swoje działanie uzasadnił ciekawością. Według zeznań policjantki Daniel P. wyjaśnił, że „chciał po prostu zobaczyć, jak tam ludziom jest”.
Grób, który zbezcześcił mieszkaniec Baligrodu prawdopodobnie został wybrany przypadkowo. Ostatni raz był on zamknięty w 2007 roku, a młody mężczyzna zapewne nie znał bliżej pochowanej w tym miejscu rodziny.

W środę Daniel P. trafił do szpitala, gdzie zostaną przeprowadzone stosowne badania mające na celu ustalenie jego stanu psychicznego.

Znieważenie zwłok – aspekty prawne

Według Art. 262 Kodeksu Karnego:
§ 1. Kto znieważa zwłoki, prochy ludzkie lub miejsce spoczynku zmarłego,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Kto ograbia zwłoki, grób lub inne miejsce spoczynku zmarłego,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*