Izraelski minister edukacji nakazał wprowadzenie zajęć o uczestnictwie Polaków w zagładzie Żydów

Minister Edukacji Izraela Naftali Bennett zapowiedział, że uczniowie izraelskich szkół będą uczyć się o „roli Polaków w Holokauście”.

O nowej inicjatywie członka izraelskiego rządu poinformowała w poniedziałek telewizja Polsat News. Minister edukacji, a także lider prawicowej partii „Nasz Dom”, zapowiedział wprowadzenie nowych zajęć przeprowadzanych przy okazji wycieczek izraelskich uczniów do Polski. Wycieczki te poświęcone są odwiedzaniu obozów koncentracyjnych i miejsc związanych z zagładą Żydów zorganizowaną w czasie drugiej wojny światowej. Już wcześniej pojawiały się zarzuty, że program wycieczek oraz środki ochrony podejmowane w ich trakcie przez izraelskie służby bezpieczeństwa utrwalają u izraelskich uczniów stereotyp Polaków jako antysemitów. Bennet chce aby w czasie wycieczek realizowano odrębne zajęcia o „roli Polaków w Holokauście”.

Program zajęć ma omawiać stosunek Polaków do Żydów przed, w trakcie i po drugiej wojnie światowej. Według portalu Ynet News w czasie zajęć ma być mowa o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, czyli Polakach ratujących Żydów, ale przede wszystkim o „szerokiej współpracy Polaków z Nazistami, donoszeniu na Żydów, wydawaniu ich i mordowaniu”. Nową instrukcję dla przewodników wycieczek uczniów do Polski Bennett uzasadnił między innymi próbą penalizacji przez Polskę obciążania narodu polskiego za udział w zagładzie Żydów, z której rząd PiS wycofał się pod naciskiem Izraela zmieniając ustawę o IPN 27 czerwca. „W obliczu prób cenzurowania działań Polaków wobec Żydów w czasie Holocaustu zwiększymy nauczanie na ten temat. Wielu Polaków pomagało Nazistom mordować Żydów, co do tego nie ma dyskusji. Pokażemy studentom w Izraelu prawdę, będą mieli dogłębną wiedzę na temat tego, co działo się na polskiej ziemi, największym żydowskim cmentarzysku na świecie” – stwierdził Bennett.

Bennett chce również wycofania się Izraela z deklaracji premierów Binjamina Netanjahu i Mateusza Morawieckiego, która została ogłoszona w tym samym dniu w którym rząd PiS ustąpił w sprawie ustawy o IPN. Bennett domaga się wypracowania nowego dokumentu przez historyków a nie „osoby publiczne”.

Nowelizacja ustawy o IPN jeszcze w czasie jej procedowania wywołała w styczniu gwałtowny atak izraelskich polityków na Polskę, który rozwinął się w kampanię zniesławiania Polaków poprzez przypisywanie naszemu narodowi współodpowiedzialności za holocaust.  Polskę zniesławiał premier Binjamin Netanjahu, lider największej partii opozycyjnej Jair Lapid, poszczególni ministrowie. Do nagonki włączył się także minister Bennett, który zarządził przeprowadzenia w izraelskich szkołach dwugodzinnych lekcji na temat rzekomej „pomocy” jakiej Polacy mieli udzielać Niemcom w przeprowadzeniu ludobójstwa na Żydach. Bennett twierdził wówczas, że „jest faktem historycznym, że wielu Polaków wspierało mordowanie Żydów, wydawało ich, maltretowało, a nawet zabijało Żydów w czasie i po [zakończeniu] holocaustu”. Bennett uznał, że tez tych „muszą być nauczone przyszłe pokolenia”.

POLSATNEWS.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

1 Komentarz

  1. NO I STAŁO SIĘ OTO SKUTKI POPRAWKI USTAWY NIEDAWNO PODPISANEJ PRZEZ PREZYDENTA I TAK POLSKA I POLACY ZOSTALI ZDRADZENI PRZEZ SWOICH .

Komentowanie jest wyłączone.