„Europo, broń naszych sądów”. Manifestacje w całej Polsce

Kilkaset osób wzięło udział we wtorkowej manifestacji pod hasłem „Europo nie odpuszczaj! Brońmy polskich sądów!” przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Warszawie. Demonstracje odbyły się nie tylko w stolicy, ale w całej Polsce. Uczestnicy domagali się skierowania przez KE ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Uczestnicy manifestacji trzymali flagi Polski i Unii Europejskiej oraz transparenty z hasłami „Europo, nie odpuszczaj”, „Nie – dla politycznych sędziów”, „Europo, broń naszych sądów”, „Im dalej od Brukseli, tym bliżej do Moskwy”. Protestujący skandowali: „wolne sądy”, „sprawiedliwość jest apolityczna”, „konstytucja”. Odśpiewano też „Odę do radości” i hymn Polski.

Manifestację zorganizowały wspólnie Akcja Demokracja, Front Europejski, Inicjatywa Wolne Sądy, Komitet Obrony Demokracji Mazowsze, Obywatele RP oraz Warszawski Strajk Kobiet. Członkowie tych organizacji domagali się skierowania przez Komisję Europejską ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości UE. Przekonywali, że niszczenie polskiej praworządności jest jednocześnie niszczeniem praworządności europejskiej.

– To, co się stanie po 3 lipca, to wielki wyłom w europejskiej praworządności i to nie jest tylko nasza sprawa tutaj, tylko to jest sprawa całej Unii Europejskiej, bo jest wielu liderów, którzy patrzą na to, czy wolno się tak w Unii zachowywać – podkreślano ze sceny. „Jest w nas nadzieja. Wolne sądy to wolne wybory. Warszawa wysyła czytelny apel: Europo, nie odpuszczaj” – napisał na Twitterze poseł PO, Michał Szczerba.

https://twitter.com/MichalSzczerba/status/1011679168478830592?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.fakt.pl%2Fwydarzenia%2Fswiat%2Fwarszawa-protesty-ws-obrony-sadow%2Fvyv1ktc

Wcześniej w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Akcji Demokracja napisano, że „zaskarżenie i wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE są realnym sposobem na zatrzymanie procesu niszczenia państwa prawa i uzależnienia wymiaru sprawiedliwości od polityków”. „Wyrok TSUE będą musiały uszanować wszystkie strony sporu, w tym opozycja” – podkreślono. Zaapelowano także do KE o „niezwłoczne skierowanie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargi na ustawę o Sądzie Najwyższym, w trybie przewidzianym Artykułem 258 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej”, a także o złożenie wniosku „o zastosowanie środków tymczasowych w postaci zawieszenia stosowania ustawy o Sądzie Najwyższym do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał”.

Jak poinformowali organizatorzy, podobne manifestacje zorganizowano m.in. w Gdańsku, Lublinie, Łodzi, Opolu, Słupsku, Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu. W Warszawie takie zgromadzenia mają się odbywać codziennie przed siedzibą Sądu Najwyższego.

We wtorek w Luksemburgu w Radzie UE odbyło się wysłuchanie Polski w sprawie praworządności w ramach art 7. unijnego traktatu. Pierwsze tego typu wydarzenie w historii UE jest kolejnym krokiem w prowadzonej wobec polskich władz procedurze mającej na celu zagwarantowanie praworządności. To etap przed ewentualnym głosowaniem w Radzie UE w sprawie stwierdzenia wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez Polskę wartości unijnych.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!