Timmermans: pojadę do Moskwy, by kontynuować dialog z polskim rządem

Wiceszef KE Frans Timmermans przemawiał w Parlamencie Europejskim na temat reformy sądownictwa i praworządności w Polsce. W pewnym momencie Holender zagalopował się, mówiąc, że 18 czerwca wybiera się do Moskwy, aby rozmawiać z Polakami. Sala wybuchła śmiechem.

Pozostaje nam mieć nadzieję, że słynący z nie największej sympatii do naszego rządu polityk, tym razem przejęzyczył się i nie ma zamiaru jechać do stolicy Rosji, aby rozmawiać z Polakami. Być może Holender jest już myślami przy rozpoczynającym się jutro Mundialu. Jeśli rzeczywiście chciałby porozmawiać o reformie sądownictwa, najlepszą ku temu okazją będzie 19 czerwca, gdy nasza reprezentacja na Otkrytije Ariena podejmuję reprezentację Senegalu. Tego dnia w Moskwie zjawią się tysiące polskich kibiców i z pewnością, któryś z nich zamieni kilka zdań z wiceszefem KE.

Timmermans o polskich sądach

Timmermans zaapelował do polskiego rządu podczas środowej debaty w PE w Strasburgu na temat praworządności w Polsce o kolejne zmiany dotyczące wymiaru sprawiedliwości. Dotychczasowe korekty w reformach są jego zdaniem niewystarczające.

Debata o praworządności w Polsce

Holender podkreślił, że choć Polska dokonała w ostatnim czasie zmian w reformie wymiaru sprawiedliwości, które idą w dobrym kierunku, to „z żalem musi poinformować”, że główne obawy KE nie zostały uwzględnione. – KE ma nadzieję, że Polska teraz szybko uwzględni nasz niepokój – mówił do zebranych europosłów.

Jesteśmy gotowi do obrony naszego stanowiska – oświadczył w środę szef MSZ Jacek Czaputowicz, odnosząc się do informacji o tym, że KE wystąpiła do Rady UE o zorganizowanie formalnego wysłuchania Polski.

RADIOZET.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*