Iran prosi Polskę o pomoc w ONZ

Ambasador Iranu w Warszawie zaapelował do polskich władz, aby skłoniły Stany Zjednoczone do przestrzegania zawartych wcześniej międzynarodowych porozumień. Chodzi o podpisaną przed trzema laty umowę nuklearną Iranu ze społecznością międzynarodową.

W zamian za zmniejszenie produkcji uranu świat miał zdjąć nałożone w ostatnich latach sankcje na Teheran. Na początku maja amerykański prezydent Donald Trump ogłosił, że jednostronnie zrywa porozumienie, bo uznał, że nie zapobiega ono produkcji broni atomowej przez Iran. Donald Trump zrobił to mimo że Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej oraz amerykański Departament Stanu kilkakrotnie ogłaszały, że Iran wywiązuje się z umowy.

W czasie konferencji prasowej w Warszawie irański ambasador Ramin Mehman Parast przypomniał, że Polska jest od stycznia niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zaapelował do polskich władz o mediację.

– Gdybyśmy byli przekonani, że bezpośrednie negocjacje z Amerykanami mają jakikolwiek sens, to byśmy je podjęli. Ale widzimy, że bez względu na to, co się ze Stanami Zjednoczonymi wynegocjuje, to nie można im ufać. Od Polski, jako od niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ oczekujemy, że będzie skłaniać Stany Zjednoczone do przestrzegania i egzekwowania postanowień ONZ – powiedział Ramin Mehman Parast.

Irański ambasador podkreślał, że Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ma obowiązek stać na straży prawa międzynarodowego. – Poparliśmy kandydaturę Polski jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa i pogratulowaliśmy polskim władzom wyboru. Oczekujemy, że Polska będzie stała na straży światowego porządku, który wyznacza Rada Bezpieczeństwa i sama ONZ. Chodzi o to, aby Polska nie stawała po stronie Stanów Zjednoczonych, które otwarcie łamią ten ład – dodał irański dyplomata.

Zerwanie porozumienia nuklearnego przez Stany Zjednoczone skrytykowała Unia Europejska oraz jej czołowe kraje takie jak Wielka Brytania, Niemcy i Francja. Kraje Europy Zachodniej argumentowały, że dokument jest najlepszym z możliwych i że skutecznie powstrzymuje Iran od produkcji broni atomowej. Polskie władze także wyrażały zaniepokojenie zerwaniem przez Donalda Trumpa międzynarodowej umowy.

Decyzję amerykańskiego prezydenta chwaliły jedynie Izrael oraz Arabia Saudyjska dla których Iran jest śmiertelnym wrogiem. Sam prezydent Donald Trump nie podał jak na razie dowodów na to, że podpisana w 2015 roku umowa jest nieskuteczna.

IAR

Więcej postów