Groźne zjawiska w Polsce. Wiele województw zagrożonych

Cieszmy się piękną aurą, bo wkrótce pogoda może się diametralnie zmienić i być bardzo nieprzewidywalna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałami w wielu regionach Polski oraz przed gwałtownymi burzami, którym towarzyszyć będzie deszcz, silny wiatr oraz grad. Panujące w Polsce upały mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu, dlatego szczególnie uważać powinny osoby starsze, chore i dzieci.

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałami dla województw: zachodniopomorskiego (temperatury od 30 do 32 stopni Celsjusza), lubuskiego (od 29 do 31 st. C.), wielkopolskiego (temperatura maksymalna dojdzie do 28-31), kujawsko-pomorskiego ( temperatura maksymalna do 28-30 st. C), pomorskiego (temperatura do 28-31 st. C, tylko nad morzem będzie chłodniej, w granicach 24-26 st. C). 

Alert obowiązuje do soboty do godzin wieczornych, jedynie w województwie zachodniopomorskim do piątku do godziny 20:00.

Synoptycy prognozują również, że w piątek wysokim temperaturom mogą towarzyszyć groźne zjawiska, takie jak: burze, silny wiatr, deszcz oraz grad. IMGW przewiduje, że ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem może wydać dla prawie całej Polski. Na obszarze kraju poza województwami: podlaskim i lubelskim podczas burz przewidywana suma opadów wyniesie od 10 do 25 litrów wody na metr kwadratowy, a w województwie pomorskim nawet do 30 litrów. 

Wiatr może osiągnąć prędkość w porywach do 70 kilometrów na godzinę, na Dolnym Śląsku do 80 km/h.

Zjawiska te mogą jeszcze bardziej nasilić się od soboty do niedzieli rano. IMGW prognozuje wydanie ostrzeżeń pierwszego stopnia dla województw: dolnośląskiego, opolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego oraz drugiego stopnia dla województw: małopolskiego i śląskiego.

Prognozowana suma opadów podczas burz miałaby wynieść od 15 do 30 l/mkw., a lokalnie na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku do 40 litrów. Prędkość wiatru w burzowych porywach może dojść do 70-80 km/h, a w Wielkopolsce i na Ziemi Łódzkiej do 90 km/h.

Panujące w Polsce upały mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu, dlatego szczególnie uważać powinny osoby starsze, chore i dzieci.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia informują o tym, że „przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej”.

Ostrzeżenie drugiego stopnia mówi o tym, że „przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.”

FAKT.PL

Więcej postów