Pozwy za kłamstwo oświęcimskie. Organizacje społeczne walczą o dobre imię Polski

Media używające kłamliwego i fałszującego historię II wojny światowej sformułowania „polskie obozy” mogą spodziewać się pozwu. Obroną dobrego imienia Polski zajęły się organizacje społeczne, które przygotowują pierwszy pozew cywilny.

Jak poinformował mec. Lech Obara, taki pozew został skierowany przeciwko gazecie „Westfälische Nachrichten”, która nazwała „polskim obozem” Sobibór. Jak podał „Nasz Dziennik”, w pozwie zażądano przeprosin i wpłaty 50 tys. euro na rzecz Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.

– Jeżeli redakcja nie podporządkuje się temu wezwaniu, to byłby to pierwszy proces w oparciu o przepisy o ścieżce cywilnej z nowelizacji ustawy o IPN – zaznaczył mec. Obara.

Wedle ustawy o IPN – obok drogi karnej istnieje też droga cywilna, a powództwo o „ochronę dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej lub Narodu Polskiego może wytoczyć organizacja pozarządowa w zakresie swoich zadań statutowych”. Zatem – jak wskazał mec. Obara – jest to zadanie właśnie dla stowarzyszenia „Patria Nostra”

Nowe regulacje stowarzyszenie chce wykorzystywać nie tylko w przypadku użycia formuły „polskie obozy”, ale  też w „do innych spektakularnych przypadków, które obrażałyby dobre imię naszego Narodu w niewątpliwy sposób”.

Wedle śledczych IPN, na mocy nowej ustawy wpłynęły dotąd 63 zawiadomienia dotyczących określeń „polskie obozy śmierci” i „polskie obozy koncentracyjne”. Dotyczą one programów filmowych, audycji radiowych oraz treści zamieszczonych w internecie, prasie, zarówno w kraju jak i zagranicą. Są też zawiadomienia dotyczące pomówienia Żołnierzy Wyklętych o „ataki na ludność żydowską” oraz prowokacyjne samooskarżenia. Do tej pory nie wszczęto żadnego śledztwa z tych zawiadomień, a w trzech przypadkach odmówiono wszczęcia śledztwa m.in. z uwagi na czyny popełnione przed wejściem w życie ustawy.

„NASZ DZIENNIK”

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*