Dymisja premiera europejskiego mocarstwa! Rząd rozwiązany

Dymisja premiera europejskiego mocarstwa! Rząd rozwiązany

To wstrząśnie całą Europą. Do dymisji podał się właśnie premier europejskiego mocarstwa. Razem z nim do przeszłości odszedł jego rząd. Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że wstrząśnie to europejską polityką.

Matteo Renzi, dotychczasowy premier Włoch, podał się do dymisji. Szef włoskiego rządu nie może znieść porażki, jaką jego centrolewicowa partia odniosła w niedzielnych wyborach parlamentarnych.

Partia Demokratyczna, z której wywodzi się Renzi, osiągnęła wynik 23%, co zapewniło jej drugie miejsce. To jednak wciąż o 10% mniej od Ruchu 5 Gwiazd, który zdecydowanie zdobył zwycięstwo.

Matteo Renzi do dymisji, ale to nie wszystko

Premier Włoch podał się do dymisji i rozwiązał swój rząd. Otworzył tym samym drogę politykom Ruchu 5 Gwiazd do przejęcia władzy. To jednak nie koniec działań Renziego.

Włoski polityk postanowił także oddać przywództwo w Partii Demokratycznej, której dotąd przewodził. Renzi wziął bowiem na siebie odpowiedzialność za przegraną z prawicowym Ruchem 5 Gwiazd, który ma wyprowadzić Włochy z UE.

– Oczywiście ustąpię ze stanowiska lidera Partii Demokratycznej – zapowiedział Renzi.

Polityk dodał jeszcze, że jego ludzie nie mają zamiaru wchodzić w kooperację z członkami Ruchu 5 Gwiazd. Jak podkreślił partia ta jest ekstremistyczna.

Nie tylko jednak Renzi tak uważa. Włoscy centryści i lewicowcy widzą ogromne zagrożenie w prawicowym Ruchu 5 Gwiazd. Partia ta dąży bowiem do wystąpienia Włoch z UE. Znacznie osłabiłoby to pozycję mocarstwową Włoch i doprowadziło do sytuacji, kiedy jedno z państw-założycieli Unii samo z niej wychodzi.

PIKIO.PL