Węgierski parlament zamierza poprzeć Polskę w sporze z UE

Węgierski parlament zamierza poprzeć Polskę w sporze z UE

Węgierski parlament planuje zobowiązać rząd Węgier do zawetowania ewentualnej decyzji o nałożeniu sankcji na Polskę przez Unię Europejską.

W porządku obrad węgierskiego parlamentu na wtorek 20. lutego br. znalazło się głosowanie nad projektem rezolucji „o poparciu Polski wobec presji Brukseli”. Podała Polska Agencja Prasowa powołując się na agencję MTI.

Projekt rezolucji został złożony przez szefa komisji spraw zagranicznych Zsolta Nemetha. Napisano w nim, że węgierski parlament uważa wszczęcie wobec Polski procedury. Związanej z artykułem 7 traktatu o Unii Europejskiej za bezzasadne.

Wzywamy rząd Węgier, by poparł Polskę, nie pozwolił uszczuplić zagwarantowanych w traktacie podstawowym praw Polski i nie popierał propozycji. Które ograniczyłyby zasadnicze prawa wynikające z członkostwa Polski w UE – cytuje fragment projektu rezolucji Polska Agencja Prasowa.

W projekcie jest mowa także o tym, iż Komisja Europejska wszczynając postępowanie przeciwko Polsce wykroczyła poza zakres swoich kompetencji. Co węgierski parlament uznaje za niebezpieczny precedens.

Przypomnijmy, że także we wtorek węgierski parlament rozpocznie debatowanie nad trzema ustawami antyimigracyjnymi. Z których jedna może dać ministrowi spraw wewnętrznych prawo rozwiązywania organizacji pozarządowych promujących migracje i stanowiących „zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”. Propozycje te skrytykowano już w ONZ jako godzące w wolność stowarzyszania się. Szef MSZ Luksemburga Jean Asselborn w wywiadzie dla „Tagesspiegel” uznał, że z powodu tych projektów Komisja Europejska powinna uruchomić wobec Węgier procedurę przewidzianą w artykule 7 traktatu o Unii Europejskiej.

KRESY.PL / PAP

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*