Szokujące słowa doradcy prezydenta o Żydach!

Szokujące słowa doradcy prezydenta o Żydach!

Gdzie tkwi przyczyna ostrej reakcji Izraela na nowelizację ustawy o IPN i ochłodzenia stosunków na linii Polska-Izrael? „Z poczucia wstydu” – twierdzi prezydencki doradca, prof. Andrzej Zybertowicz! Choć skandaliczne słowa padły w piątkowym wywiadzie dla dziennika „Polska The Times” i w weekend szeroko komentowały je zagraniczne media, dotąd nie ma oficjalnego stanowiska Kancelarii Prezydenta.

– (…) Antypolonizm w Izraelu bierze się z poczucia wstydu – powiedział w wywiadzie prof. Zybertowicz. – (Wstydu – red.) za bierność w czasie Holokaustu. Niektórzy tłumaczą, że brutalne rozprawianie się z Palestyńczykami, czy Hezbollahem to także forma odreagowywania. Powtarzanie samym sobie: już nigdy nie pójdziemy jak owce na rzeź. Holokaust poza wszystkim to również potworne upokorzenie – że nie walczyli, nie stawili oporu – tłumaczył doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

Wywiad od trzech dni spotyka się z ostrymi reakcjami zagranicznej, nie tylko izraelskiej, prasy. Zupełnie niezauważony przeszedł za to w Kancelarii Prezydenta, czyli miejscu, które ucierpiało przez skandalizujące słowa prof. Zybertowicza. We wszystkich relacjach przewija się bowiem informacja o „wysokim oficjelu” czy „ważnym doradcy prezydenta”.

Zupełnie inaczej widzi sytuację szef gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Pytany o Zybertowicza w poniedziałek na antenie RMF FM, w zaskakujący sposób wytłumaczył słowa profesora! – Profesor Zybertowicz wypowiadał te słowa raczej jako profesor, a nie przedstawiciel jakiegokolwiek organu władzy – oceniał Szczerski. – Ja bym takich słów nigdy nie powiedział – dodał. Niestety, nie padło pytanie, jak oceniać wobec tego relacje zagranicznych mediów, które w prof. Zybertowiczu i doradcy prezydenta widzą jedną osobę.

Sam zainteresowany nie widzi problemu i na Twitterze sugeruje krytykującym go osobom nieznajomość całości wywiadu.

– Głupia i obraźliwa wypowiedź doradcy PAD zaostrzyła jeszcze bardziej kryzys izraelsko-polski – stwierdził mieszkający w Izraelu dziennikarz Eli Barbur, którego media publiczne chętnie pytały o motywy zachowania tamtejszych władz ws. zmian w ustawie o IPN. Tym razem pytań zabrakło.

Z prośbą o komentarz do słów prof. Andrzeja Zybertowicza zgłosiliśmy się do przedstawicieli Żydowskiego Instytutu Historycznego i do naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha. Odpowiedzi zamieścimy natychmiast po ich przesłaniu.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*