Byli szefowie służb kontrwywiadu oskarżeni. „Ubeckie metody Macierewicza”

Jest akt oskarżenia przeciwko byłemu szefowi SKW Piotrowi P. i byłemu szefowi CEK NATO Krzysztofowi D. – podaje TV Republika. Stacja opublikowała na swojej stronie internetowej zdjęcia tych dokumentów. Obaj są podejrzani m.in. o działanie na szkodę interesu publicznego.

W akcie oskarżenia dotyczącym generała Piotra P. napisano, że „(…) od bliżej nieustalonej daty w 2015 r. do dnia 18 grudnia 2015 r., w Warszawie, jako funkcjonariusz publiczny, tj. będąc funkcjonariuszem Służby Kontrwywiadu Wojskowego oddelegowany do wykonywania zadań służbowych w Centrum Eksperckim Kontrwywiadu NATO, na stanowisku służbowym Przewodniczącego Komitetu Sterującego nie dopełnił ciążących na nim obowiązków służbowych, czym działał na szkodę interesu publicznego (…)”

Wydział do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie od grudnia ubiegłego roku prowadzi postępowanie dotyczące przekroczenia uprawnień przez byłych szefów SKW. Chodzi między innymi o podjęcie współpracy ze służbą obcego państwa bez wymaganej zgody Prezesa Rady Ministrów. W październiku ubiegłego roku zarzuty w tej sprawie przedstawiono trzem osobom: Piotrowi P., Januszowi N. i Krzysztofowi D. Według informacji medialnych, chodzi o umowę zawartą przez SKW w 2010 roku z rosyjskimi służbami specjalnymi, związaną z koniecznością wycofania z Afganistanu polskiego kontyngentu wojskowego, dla którego droga powrotna prowadziła przez teren Rosji. Donald Tusk zeznawał w tym śledztwie w kwietniu jako świadek.

„Ubeckie metody Macierewicza”

Sprawę aktu oskarżenia skomentował ostro na Twitterze były szef MON.” Ubeckie metody Macierewicza (©prezydent). „Akt oskarżenia” w usłużnym medium, w sobotę wieczorem, w przeddzień wigilii. Fajny kontrast do świątecznych życzeń panów Dudy, Morawieckiego i pani Szydło. Pośpiewajcie sobie jeszcze kolędy z Macierewiczem” – napisał Siemoniak.

Na początku grudnia były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotr P. został zatrzymany i doprowadzony do prokuratury, w związku z tym, że dzień wcześniej nie stawił się na przesłuchanie. Jak poinformowano w komunikacie, zaistniała „konieczność wykonania z nim czynności procesowych, związanych z ogłoszeniem postanowienia o zamianie zarzutów”.

Jak poinformowała prokuratura, zrealizowano czynności związane ze zmianą zarzutów Piotrowi P. oraz z ogłoszeniem postanowienia o uzupełnieniu zarzutów. Krzysztofowi D. przedstawiono jeden nowy zarzut, a Januszowi N. dwa nowe zarzuty. Piotrowi P. przedstawiono zmieniony zarzut. Podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów i skorzystali z prawa do odmowy składania wyjaśnień.

WIADOMOSCI.GAZETA.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*