Dlaczego opozycja musi zacząć chwalić Kaczyńskiego?

Niezależnie od tego kto jest premierem to partia rządząca nadaje ton debacie publicznej i ona kreuje wydarzenia. Z jednej strony dzieje się tak dlatego, że ma władzę, z drugiej dlatego, że jego opowieść o Polsce jest spójna i wiarygodna. A opozycja? – Mówiąc o sobie, że jest „totalna” sama sobie szkodzi – mówi Jakub Bierzyński, socjolog, publicysta jeden z założycieli SMG/KRC Poland.

Demontaż niezależnych sądów, zmiany w ordynacji wyborczej, atak na wolne media w postaci kary dla TVN24 to tylko kilka wydarzeń, które pokazują, że mający dziś pełnię władzy PiS w zasadzie nie musi liczyć się ze zdaniem przeciwników, a nawet najbardziej dyskusyjne decyzje władzy nie powodują spadku poparcia. Skąd taka popularność? Jak zauważa w rozmowie z Newsweekiem Jakub Bierzyński, socjolog, jeden z założycieli ośrodka badań opinii publicznej SMG/KRC jej powody są co najmniej dwa. Z jednej strony dzięki programowi socjalnemu PiS zaktywizował olbrzymią grupę Polaków, którzy do tej pory nie chodzili na wybory (i nie deklarowali udziału w nich). Teraz pójdą bronić 500+, czy minimalnej stawki godzinowej, czyli oddadzą głos na obecną władzę. Drugi powód to – zdaniem Bierzyńskiego – opozycja, która sama siebie pozbawiła wiarygodności. – Z punktu wiedzenia Jarosława Kaczyńskiego nazwanie siebie przez Po i Nowoczesną mianem „opozycji totalnej” było idealnym zachowaniem. Teraz może mówić wyborcom, że cokolwiek zrobi i tak będzie krytykowany – mówi Bierzyński. Efekt? Jak tłumaczy nasz rozmówca PiS ma dziś w Polsce licencję na zabijanie – to jego opowieść o Polsce nadaje debacie publicznej ton. To ona jest wiarygodna dla wyborców. 

Czy coś może zakłócić partyjny przekaz, który państwowe media sączą Polakom do uszu? Zdaniem Bierzyńskiego opozycja jeśli chce konkurować z PiS musi go punktować w najbardziej czułe miejsca. Takie jak nepotyzm, kolesiostwo, desant na spółki skarbu państwa. Jednak by stało się to możliwe konieczne wydaje się odzyskanie wiarygodności – przyznanie, że w Polsce za rządów PiS wielu ludziom żyje się lepie, że są aspekty życia Polaków, które obecna władza robi dobrze. Dlaczego?

JAKUB BIERZYŃSKI

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*