Maślankiewicz (TVP Info): Polska okupowała Ukrainę, pomniki UPA są jak pomniki Piłsudskiego

Konsekwentnie twierdził również, że neobanderyzm nie ma antypolskiego charakteru i że należy rozróżnić „kult Bandery” od ideologii banderyzmu (co jest tezą niektórych środowisk ukraińskich, w tym w Polsce). Pisał też, że flagi OUN-UPA nie świadczą o nienawiści do Polski. Na sugestię, żeby zwrócił się do ks. Isakowicza-Zaleskiego ws. patronów takich organizacji jak batalion Ajdar (w szeregach którego służyły osoby odwołujące się do banderyzmu i tzw. dirlewangerowcy) czy neobanderowski Prawy Sektor, z którymi dziennikarz miał toczyć burzliwe dyskusje, Maślankiewicz odparł, że nigdy nie będzie z nim rozmawiał. – To zły człowiek. Po prostu.

Dziennikarz TVP Info w trakcie dyskusji porównał również pomniki Stepana Bandery do pomników Józefa Piłsudskiego. Ponadto, chwalił wypowiedzi ambasadora Jana Piekło nt. stosunków polsko-ukraińskich, podając link do artykułu ukraińskiej agencji informacyjnej Unian. W tytule podkreślono tam, że zdaniem Piekły „użyteczni idioci” w Polsce i na Ukrainie działają na rękę Rosji. Maślankiewicz wzywał też, by „nie podgrzewać nastrojów” przed wizytą prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie.

Czołowy obecnie dziennikarz i prezenter TVP Info twierdził również, że Polska okupowała Ukrainę, popierając tym samym tezę lansowaną m.in. przez środowiska neobanderowskie. Ponadto, starał się w pozytywnym świetle przedstawić Stepana Banderę na tle zbrodniarzy hitlerowskich, sugerując, że w przeciwieństwie do Adolfa Hitlera, lider OUN działał z pobudek pozytywnych, chcąc „wyzwolenia Ukrainy spod okupacji” (w domyśle – polskiej).

Przypomnijmy, że w rozmowie z portalem Kresy.pl dr Iwan Kaczanowski, politolog z Uniwersytetu Ottawa i autor szeregu publikacji nt. masakry na Majdanie wspomina m.in. o relacji Maślankiewicza dla TV Republika:

– Jeśli przyjrzeć się racjonalnemu zachowaniu milicjantów, to oni również stosowali ostrą amunicję, ale według ich relacji i dostępnych dowodów strzelali w odpowiedzi na ostrzał strzelców z Konserwatorium, a później z Hotelu Ukraina, Pałacu Październikowego czy innych lokalizacji kontrolowanych przez Majdan. Są dowody, że Majdan kontrolował również ten pałac. Jest nawet nagranie polskiego dziennikarza z Telewizji Republika, na którym widoczna jest jedna z grup protestujących, w kamizelkach kuloodpornych na dachu Pałacu Październikowego, w czasie gdy protestujący mówili o strzelcach w tym konkretnym miejscu. To kolejne dowody. Protestujący nie spodziewali się, że staną się celem strzałów z boku i od tyłu. Spodziewali się, że może do nich strzelać milicja.

Reakcje
Wypowiedzi Maślankiewicza na ten temat krytycznie skomentował m.in. poseł Robert Winnicki.

W reakcji na wypowiedzi dziennikarza TVP Info, ks. Isakowicz-Zaleski opublikował na Facebooku list otwarty do prezesa TVP Jacka Kurskiego:

Szanowny Panie Prezesie!

W ostatnich dniach słusznie zwracał Pan uwagę na agresywne oskarżenia i pomówienia, których ofiarami padli dziennikarze Telewizji Polskiej. Od mowy nienawiści jest bowiem tylko krok do fizycznych aktów agresji.

Dlatego też zwracam się z pytaniem, jakie jest Pana stanowisko w sprawie publicznego poniżenia godności osobistej, którego w stosunku do mojej skromnej osoby dopuścił się na portalu społecznościowym Twitter podległy Panu pracownik z TV Info, pan Bartłomiej Maślankiewicz? Dodam, że poniżenie to jest też rażącym naruszeniem zasad etyki zawodowej dziennikarza. W załączeniu dwa skany.

Jeżeli Pan Prezes nie odpowie na to pytanie w zadowalający sposób lub całkowicie przemilczy sprawę, to będę zmuszony wystąpić na drogę prawną.

TWITTER.COM / FACEBOOK.COM / KRESY.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*