Kaczyński OBIECAŁ to bratu przed śmiercią. „To moje przeznaczenie”

Czy Jarosław Kaczyński znów będzie premierem? Jeżeli wierzyć doniesieniom „Newsweeka” pytanie nie powinno brzmieć „czy” a „kiedy”. Lider Prawa i Sprawiedliwości, jeszcze przed katastrofą smoleńską, miał obiecać swojemu bratu Lechowi Kaczyńskiemu, że zrobi wszystko, by ponownie stanąć na czele rządu RP. Kaczyński uważa, że ponowne bycie premierem „to jego przeznaczenie”.

Ostatnio blisko powrotu do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jarosław Kaczyński był przed dwoma laty. Tuż po wyborach parlamentarnych w 2015 r. prezes PiS miał do końca rozważać wycofanie poparcia dla Beaty Szydło, co skutkowałoby osobistym objęciem rządów.

„Wtedy, jesienią 2015 roku, prezes naprawdę się wahał. Mówił kilku osobom, że jeszcze przed Smoleńskiem obiecał bratu, że zrobi wszystko, by ponownie zostać premierem: to jego przeznaczenie” – mówi dziennikarzom tygodnika ważny polityk PiS. Nie ma dziś sposobu, by dowiedzieć się, czy taka deklaracja rzeczywiście padła, ale w tekście przypomniano o niezwykle ważnym wydarzeniu sprzed ponad dekady, które rzuca na sprawę nowe światło.

Chodzi o wygrane przez PiS wybory parlamentarne z 2005 r. Wtedy Jarosław Kaczyński w roli premiera widział Kazimierza Marcinkiewicza, a piastujący już urząd prezydenta Lech Kaczyński nie mógł się z tym pogodzić. Bracia nie rozmawiali ze sobą przez kilka dni. „Było to najpoważniejsze nieporozumienie w dorosłym życiu braci, którzy sami opowiadali o tym później w wywiadach” – czytamy w tygodniku.

Czy teraz rzeczywiście istnieje szansa, by prezes PiS wypełnił wolę brata? I co wpłynęło na zmianę jego planów? „Jarosław dobiega siedemdziesiątki, to dla niego ostatni moment. Poza tym dla niego zawsze był ważny cały ten sztafaż historyczny. Bycie premierem w okrągłą rocznicę niepodległości to dla niego ważny symbol” – mówi polityk PiS.

Czy rzeczywiście grudniowa rekonstrukcja okaże się głębsza niż wskazywały na to wcześniejsze wypowiedzi polityków PiS? Wszystko będzie jasne za kilkanaście dni.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.