Ukraiński minister infrastruktury pochwalił się remontem „drogi do Bandery”

Kosztem około 7 mln hrywien zostanie wyremontowana szosa prowadząca do miejsca urodzenia Stepana Bandery.

Minister infrastruktury Ukrainy ogłosił w mediach społecznościowych rozpoczęcie kolejnego remontu drogowego. Tym razem jednak zaznaczył, że remont ten ma dla niego szczególne znaczenie. Chodzi bowiem o drogę prowadzącą do Starego Uhrynowa w obwodzie iwanofrankiwskim, miejsca urodzenia Stepana Bandery.

…dla mnie cały czas szczególnym była zawsze trasa na Stary Uhrynów. Droga do Bandery. Po raz pierwszy odwiedziłem miejsce, gdzie narodził się Prowidnyk dopiero w tym roku (…). Szalona energia, takie wrażenie, że ta wielka rodzina [Bandery – red.], która była bezlitośnie zniszczona, nadal tam mieszka, o, zaraz wyjdzie zza chaty, przyjmie, pobłogosławi. – napisał Omelan we wtorek na Facebooku dodając, że Ukraińcy powinni pamiętać i być ze swoimi bohaterami.

Według ukraińskiego ministra najpierw zostanie zrobiony kapitalny remont 4-kilometrowego odcinka. Jeśli wystarczy czasu, drogowcy odnowią całe 8 kilometrów trasy do Starego Uhrynowa.

Jak informował w lipcu br. portal Vikna, remont drogi, o której mówił Omelan, jest finansowany z dwóch źródeł – budżetu obwodu (odpowiednik polskiego województwa), a budżetu centralnego. Obwód iwanofrankiwski przeznaczył na ten cel 1 mln 400 tys. hrywien, z opcją dopłacenia dalszych 600 tys., a budżet państwa 5 mln hrywien. Remont „drogi do Bandery” będzie więc kosztował równowartość ok. 1 mln złotych.

Droga do rodzinnej miejscowości przywódcy OUN znajdowała się opłakanym stanie. Osoby chcące odwiedzić miejsce urodzenia Bandery musiały pokonać trasę usianą wielkimi dziurami. Władze obwodu uznały remont tej szosy za „sprawę honoru”. Jak wynika z wpisu Omelana, początkowo planowano oddanie drogi na 14. października (rocznica powstania UPA i święto wojska ukraińskiego), lecz „ukraińskie koleje zawaliły z wagonami”.

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, której przywódcą był Bandera, jest odpowiedzialna, wraz z UPA, za ludobójstwo polskiej ludności kresowej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. W Starym Uhrynowie znajduje się pomnik i muzeum Stepana Bandery.

KRESY.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*