Prezydent Andrzej Duda OSTRO: Rządzę ja albo premier Szydło

Albo władza w rękach premier, albo w rękach prezydenta. Andrzej Duda (45 l.) ma najwyraźniej dość tego, że jego kompetencje pokrywają się z tymi, jakie mają inne osoby na szczytach władzy.

Rozwiązanie? Nowa konstytucja. W niej miałyby być zawarte nowe rozwiązania dotyczące sposobu rządzenia – tak, by nie było wątpliwości, kto co robi. System kanclerski, w którym – tak jak w Niemczech – rola głowy państwa jest symboliczna, a władzę sprawuje szef rządu, czy system prezydencki?

O tym zdecydować miałby naród w referendum. – Jest okazja, żeby spytać Polaków, jakiego chcą ustroju. Konstytucja z 1997 roku ma wiele niedostatków (.) Jeśli prezydent wybierany w wyborach powszechnych, to silniejszy, zwłaszcza o uprawnienia związane z polityką zagraniczną. Albo system kanclerski, ale wtedy prezydenta powinien wybierać parlament – powiedział prezydent w wywiadzie dla “Dziennika Gazety Prawnej”.

– Przykładem, do czego prowadzą nieścisłości w kompetencjach, jest m.in. słynna walka o negocjacyjne krzesło w Brukseli między ówczesnym prezydentem Lechem Kaczyńskim (+61 l.) a premierem Donaldem Tuskiem (60 l.) – przypomina prof. Kazimierz Kik (70 l.), politolog.

– Ja będę namawiał do systemu prezydenckiego, uważam go za bardziej sprawny – przekonuje Duda. Co na to PiS? – Ja byłbym zdecydowanie za systemem kanclerskim. Jest on bardziej stabilny – powiedział w Radiu Zet marszałek Senatu Stanisław Karczewski (61 l.).

– W warunkach polskiego skłócenia politycznego potrzebny jest arbiter, czynnik stabilizujący. Najlepszy byłby system francuski z silną przewagą kompetencji prezydenta. Natomiast system kanclerski w Polsce się nie sprawdzi. Absolutną niemal władzę przejmuje wówczas jedna ze skłóconych partii politycznych. Niemcy są demokracją dojrzałą, więc u nich to działa, u nas nie zdałoby egzaminu – uważa prof. Kik.

SE.PL

Więcej postów

3 Komentarze

  1. Nie rozumie jak ktos cos z gury zaklada uczymy sie 3razy szybciej i wykonujemy lepiej prace od zachodnich kolegow najpierw mozna wprowadzic okres prubny i sprawdzic lub poloczyc systemy np 2panst jak to wyglada w niemczech i np holanddii

  2. To prawda. Albo król jest ozdobą, albo władcą. Mam nadzieję panie prezydencie, że pni premier będzie starała się o tron. Chcę na nią głosować.

Komentowanie jest wyłączone.