Amerykańska instrukcja prowadzenia wojny z Rosją

Dowództwo amerykańskiej armii wydało podręcznik opisujący rosyjską taktykę prowadzenia wojny hybrydowej oraz sposoby przeciwstawienia się jej przez siły zbrojne USA – informuje „The National Interest”.

Podręcznik „Rosyjska wojna nowej generacji” został wydany już w grudniu 2016 roku, ale od niedawna można go znaleźć w internecie.

68-stronnicowa broszura zawiera materiały graficzne i dane o rosyjskim uzbrojeniu. Jej autorzy zwrócili szczególną uwagę na wydarzenia na Krymie i na południowym wschodzie Ukrainy, w których — według nich — uczestniczyły niewielkie oddziały rosyjskich Specjalnych Sił Operacyjnych.

Jedno z założeń głosi, że rosyjska strategia opiera się na zmianie reżimów poprzez przyłączanie się do lokalnych „sił marionetkowych” i ma na celu zmianę systemu zarządzania.

W broszurze wyliczono też słabe punkty Rosji, które mogą wykorzystać siły zbrojne Stanów Zjednoczonych. Przede wszystkim żołnierze zasadniczej służby wojskowej — zdaniem autorów — są pozbawieni motywacji. Do słabych punktów zaliczono też złą logistykę oraz potężne, ale nieprecyzyjne wsparcie powietrzne i artyleryjskie. Z kolei w rosyjskiej obronie powietrznej i środkach walki radioelektronicznej występują braki w sprzęcie.

Więcej postów