Bloomberg: kraje V4, w tym Polska, to kolonie, które mogą jedynie udawać niezależność

Publicysta serwisu Bloomberg wskazuje w swoim artykule, że Polska, Czechy, Węgry i Słowacja są de facto własnością zachodniego kapitału.

Autor serwisu Bloomberg, Leonid Bershidsky zauważył, że chociaż w Europie Środkowej u władzy znaleźli się politycy eurosceptyczni o orientacji narodowej, tacy jak Jarosław Kaczyński czy Viktor Orban, to jednak jest za późno, na odwrócenie kursu, w którym do tej pory szły te państwa. Zdaniem autora serwisu Bloomberg gospodarki krajów Grupy Wyszehradzkiej są zbyt uzależnione od zachodniego kapitału.

Publicysta przywołuje opinie ekonomistów, którzy mówią wręcz o tym, że kraje te są własnością zagranicznych koncernów. Z dostępnych statystyk wynika, że w Polsce i Czechach jedna trzecia zatrudnionych, pracuje w zagranicznych firmach, które są zazwyczaj dużymi istotnymi dla gospodarki korporacjami.

Zagraniczny kapitał jest szczególnie zauważalny w sektorze bankowym. Na Słowacji obecnie aż 98 proc. aktywów bankowych to własność zagranicznych instytucji. W Polsce współczynnik ten wynosi 60 proc. Tego typu uzależnienie sektora finansowego od kapitału zagranicznego, zdaniem autora serwisu Bloomberg, powoduje, że cała gospodarka jest narażona na wpływ zewnętrznych decyzji. Miejscowe firmy przekonały się podczas kryzysu finansowego, że zagraniczne banki jako pierwsze ograniczyły ich kredyty – wskazuje Bershidsky.

Publicysta Bloomberga zauważa, że eurosceptyczni politycy z Polski i Węgier próbują dopiec zagranicznym firmom, poprzez wprowadzanie podatku bankowego lub od sieci handlowych. Jednak według Bershidsky’ego działania te mają charakter jedynie listka figowego ponieważ jeżeli potencjalne przepisy byłyby zbyt dokuczliwe dla zagranicznych koncernów, to te mogą w każdej chwili wycofać się, co wywoła masowe zwolnienia i poważne problemy gospodarcze.

Zdaniem autora Bloomberga status zależnej od zachodu kolonii kraje Europy Środkowej i Wschodniej mogły by zmienić jedynie poprzez wyrzucenie lub przejęcie zagranicznego kapitału. Jednak uniemożliwia to obecna unijna rzeczywistość. Według publicysty jest już za późno, na odwrócenie kursu europejskiej integracji, gdzie Polska i inne kraje V4 są traktowane jako eksploatowane peryferie. Autor stwierdza, że zachodni kapitał posiada już zbyt duży wpływ na gospodarkę, aby poddał się kontroli jakiegokolwiek polityka regionu.

BLOOMBERG.COM

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*