Takiej groźby jeszcze nie było. Szef MSZ Luksemburga: Polska może przestać być członkiem UE

– Jeśli Polska chce pozostać członkiem Unii Europejskiej, to musi respektować decyzje Trybunału Sprawiedliwości UE. To oczywiste, to zasada państwa prawa – powiedział minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn.

Asselborn był pytany przez dziennikarzy o to, co się stanie, jeśli Polska ostatecznie odmówi przyjęcia uchodźców, do czego się wcześniej zobowiązała (za czasów rządów PO). Odniósł się do tej kwestii w kontekście decyzji unijnego Trybunału Sprawiedliwości, który w środę oddalił skargi Słowacji i Węgier na decyzję o obowiązkowej relokacji uchodźców przebywających w Grecji i we Włoszech. Sędziowie uznali, że mechanizm jest proporcjonalny. Polska stoi jednak po stronie Słowacji i Węgier.

–Jeśli Polska odmówi wykonania wyroku, to przestanie być członkiem Unii i tyle. Jeśli nie respektujemy reguł UE, to nie jesteśmy jej członkiem. Nie wydaje mi się, żeby Polska chciała znaleźć się w takiej sytuacji. Polski rząd musi zrozumieć, że tak jak i inne rządy, że spoczywa na nim olbrzymia odpowiedzialność – stwierdził szef MSZ Luksemburga.

Minister nie wyjaśnił jednak, w jaki sposób Polska mogłaby stracić członkostwo w UE.

Po wystąpieniu Asselborna przyszedł czas na komentarz szefa polskiego MSWiA Mariusza Błaszczaka. Ten idzie w zaparte – zapewnił, że Polska nie zmieni zdania. – Nasza polityka jest konsekwentna. Powiedziałem to dziś swoim partnerom. Polityka relokacji jest złym rozwiązaniem, które potęguje problem migracji, otwiera granice i przysparza pożytku przemytnikom ludzi. Wciąż liczę na obudzenie się Europy – skomentował.

BARTOSZ ŚWIDERSKI

Więcej postów