Zastrzeżenia wobec prezydenckiego generała. Padają pytania, Macierewicz milczy

Sprawa generała Jarosława Kraszewskiego ciągnie się już trzeci miesiąc, a Antoni Macierewicz milczy. Doradca prezydenta Andrzeja Dudy wciąż nie ma dostępu do informacji niejawnych, a to uniemożliwia mu wykonywanie służbowych obowiązków. Materiał magazynu “Polska i Świat”.

W sprawie generała Kraszewskiego, dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN politycy PiS z komisji do spraw służb specjalnych odsyłają do SKW. – Na pewno służba ma jakiś powód i to pewnie wyjaśnia. To są sprawy między generałem Kraszewskim a Służbą Kontrwywiadu Wojskowego – stwierdził w rozmowie z reporterką magazynu “Polska i Świat” Marek Opioła, przewodniczący komisji do spraw służb specjalnych.

– Prezydent jest osobą, która jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, może prosić o informacje – dodał. Informacji wciąż od nadzorującego SKW ministra obrony narodowej nie otrzymał także prezydent. Jak informuje Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, mimo wcześniejszych oficjalnych pism i próśb o wyjaśnienie zastrzeżeń formułowanych przez ministra Macierewicza wobec generała Jarosława Kraszewskiego, szef MON do dziś nie odpowiedział na żadne pismo w tej sprawie i nie udzielił żadnych wyjaśnień.

Miesiąc temu rzecznik rządu po spotkaniu prezydenta z szefową rządu w tej sprawie zapewniał, że “pani premier rozmawiała również ze swoimi ministrami Macierewiczem oraz Mariuszem Kamińskim”. – Jeżeli chodzi o sprawę gen Kraszewskiego, premier uważa iż ta sprawa powinna być możliwie szybko i niezwłocznie zakończona – mówił wówczas Rafał Bochenek. Były minister obrony Tomasz Siemoniak podkreślił, że “premier Szydło nic nie może”.

Powód wstrzymania nominacji

Według nieoficjalnych informacji sprawa generała Kraszewskiego była i jest głównym powodem wstrzymania przez prezydenta generalskich nominacji.

– Jeżeli prezydent Duda by się cofnął i poświęcił swojego współpracownika, nie uzyska szacunku wśród wojska – ocenił Siemoniak. – Natomiast jeśli by wycofał się minister Macierewicz, przyznałby tym samym, że to była akcja czysto polityczna – dodał były szef MON.

Generał, mimo toczącego się postępowania i mimo ograniczeń, wciąż jest najważniejszym wojskowym doradcą Andrzeja Dudy.

– Służba kontrwywiadu zawsze prowadząc takie postępowania, robi to bardzo rzetelnie. To wymaga czasu – wyjaśnia Michał Dworczyk, wiceszef MON.

Minister Macierewicz od wszczęcia postępowania, czyli od czerwca, sprawy publicznie nie komentował.

Postępowanie sprawdzające

W czerwcu SKW wszczęła postępowanie sprawdzające wobec gen. Kraszewskiego, co oznaczało odebranie mu dostępu do informacji niejawnych. MON zapewniło, że niezwłocznie po zakończeniu postępowania sprawdzającego wobec generała Kraszewskiego wszystkie niezbędne informacje w tej sprawie zostaną przekazane szefowi BBN. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że prezydent nie ma żadnych informacji mogących podważyć zaufanie do gen Kraszewskiego, ani nie otrzymał od szefa MON wyjaśnień w sprawie nieformalnych zarzutów, jakie minister Macierewicz formułował pod adresem Kraszewskiego.

TVN24

Więcej postów