Prezydent Andrzej Duda zawetował pierwszą PiS-owską ustawę. Ma jedną wątpliwość

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych – powiedział IAR rzecznik kancelarii prezydenta Krzysztof Łapiński. Jak poinformował, decyzja trafi jutro do marszałka Sejmu.

Jest prezydenckie weto ws. nowelizacji ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych. Poinformował o tym rzecznik kancelarii prezydenta Krzysztof Łapiński. To pierwsza zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa w tej kadencji Sejmu.

Nowelizacja, według jej zapisów, zmieniała między innymi zasady wybierania prezesów Regionalnych Izb Obrachunkowych. Dodatkowo rozszerzała uprawnienia nadzorcze izb nad jednostkami samorządu terytorialnego.

Dawała także premierowi możliwość zawieszenia organów jednostek samorządu terytorialnego i ustanowienia zarządu komisarycznego na okres do dwóch lat.

Jak podaje Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda ma wątpliwości co do wprowadzanej przez ustawę możliwości natychmiastowego odwołania wójta, burmistrza albo prezydenta, a także władz powiatu lub województwa, w związku z negatywną opinią regionalnej izby obrachunkowej.

„Istnieje wątpliwość, czy proponowany tryb odwołania albo zawieszenia organu jednostki samorządowej, w połączeniu z rozszerzeniem o kryterium gospodarności przedmiotowego zakresu kontroli spraw finansowych samorządu, nie stanowi nadmiernej ingerencji w samodzielność jednostek samorządu terytorialnego” – czytamy na stronie Prezydent.pl.

Wniosek do TK ws. ustawy o zgromadzeń

To pierwsze weto PiS-owskiej ustawy, ale nie pierwsza sytuacja, gdy prezydent nie podpisuje otrzymanej ustawy z obecnego Sejmu. W grudniu ub.r. prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie z Konstytucją ustawy o prawie o zgromadzeniach.

„Wejście w życie zaskarżonej ustawy, w opinii Prezydenta, mogłoby skutkować tym, że unormowanie sprzyjające korzystaniu z konstytucyjnej wolności zgromadzeń przestałyby funkcjonować prawidłowo, a w przypadku zaskarżenia decyzji zakazującej zgromadzenia – zostałyby częściowo zniesione” – informowała wówczas Kancelaria Prezydenta.

Prezydent Andrzej Duda w październiku 2015 r. zawetował kilka ustaw pochodzących z poprzedniej kadencji Sejmu, gdy rządziła koalicja PO-PSL. Były to m.in. ustawy o uzgodnieniu płci oraz o mniejszościach narodowych i etnicznych.

GAZETA.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!