„FAZ”: Rosyjskie kontakty prawej ręki Macierewicza

Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej i prawa ręka Antoniego Macierewicza, w 2012 r. utrzymywał bliskie kontakty z prorosyjskimi organizacjami, w tym z partią Zmiana Mateusza Piskorskiego, który siedzi w areszcie z zarzutami o szpiegostwo na rzecz Rosjan – pisze niemiecki „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Kownacki zaprzeczył tym zarzutom.

Tropienie powiązań Kownackiego z prorosyjskimi organizacjami dziennik zaczyna od 2012 r., gdy obecny wiceminister obrony narodowej wyjechał do Rosji jako obserwator wyborów prezydenckich. „FAZ” pisze, że pojechał na zaproszenie Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych (ECAG), proputinowskiej organizacji, którą założył były rzecznik i poseł Samoobrony Mateusz Piskorski. Ten sam Piskorski później założył proputinowską partię Zmiana. Dzisiaj siedzi w areszcie pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosjan.

On również był członkiem grupy, w której znalazł się w 2012 r. Kownacki. Trzecim zaś był Marian Szołucha, powołany po wygranych przez PiS wyborach na członka rady nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Pod koniec 2015 r. musiał jednak zrezygnować, gdy wyszło na jaw, że latami współpracował z ECAG.

Czwartym zaś delegatem do Rosji okazał się Andrzej Romanek – poseł PiS w latach 2011-15.

Konrad Rękas z partii Zmiana w korespondencji z „FAZ” przypomina sobie, że to Piskorski zorganizował wyjazd i to on był pośrednikiem w kontaktach z Rosjanami. Rękas powiedział dziennikowi, że chodziło o to, by „wciągnąć (tam) dyskretnie krąg wokół Kownackiego, a rosyjskie organizacje miały interes w tym, aby nawiązywać kontakty z polskimi organizacjami prawicowymi, bo spodziewały się, że ich znaczenie będzie rosnąć. Spektrum zainteresowań Bartosza Kownackiego predestynowało go do tej misji (wyjazdu do Rosji na wybory w 2012 r.) choćby z powodu znajomości z Piskorskim i wspólnych przyjaciół, jakich mają”.

Piskorski miał według relacji Rękasa wciągnąć Kownackiego również do skrajnie prawicowej międzynarodowej organizacji o nazwie Sojusz Europejskich Ruchów Narodowych (AENM). Należą do niego m.in. francuski Front Narodowy (FN) oraz węgierski Jobbik. Bruno Gollnisch, jeden z prominentnych polityków FN, na stronie internetowej AENM pisze, że Kownacki był „członkiem stowarzyszonym” tej organizacji.

Kownacki: do ruchu wprowadził mnie Ryszrad Bender, a nie Piskorski

„FAZ” twierdzi, że Kownacki nie zaprzecza tym informacjom. Twierdzi jednak, że to nie Piskorski go do ruchu wprowadził, ale Ryszard Bender, zmarły w ub. roku działacz narodowo-katolicki, który przed laty zasłynął wypowiedzią w Radiu Maryja o tym, że Auschwitz to nie obóz zagłady, ale „obóz pracy”. Bender zasiadał w parlamencie pod koniec lat 80. jako przedstawiciel organizacji katolickich kolaborujących z komunistami. Wówczas głosił potrzebę sojuszu ze Związkiem Radzieckim.

Niemiecki dziennik pisze, że w świetle tego, co już wiadomo o Kownackim, jego obecność w polskim rządzie to paradoks, biorąc pod uwagę fakt, że jego politycznym mentorem jest Antoni Macierewicz, pielęgnujący mit o Smoleńsku i teorię, że to Rosjanie doprowadzili do zamachu na samolot, którym leciała polska delegacja z Lechem Kaczyńskim na czele.

Z drugiej jednak strony – pisze „FAZ” – to, że obecny rząd jest tak antyeuropejski, „nikomu nie jest na rękę bardziej niż Władimirowi Putinowi”.

Bartosz Kownacki zaprzeczył, by utrzymywał kontakty z Mateuszem Piskorskim lub Konradem Rękasem. Wydał w tej sprawie oświadczenie.

WIADOMOSCI.WP.PL

 

 

 

 

 

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!