Niemiecki dziennik: Polacy chcą przedstawić Holokaust jako czysto niemiecką zbrodnię

Lewicowy niemiecki dziennik „Frankfurter Rundschau” komentując słowa premier Beaty Szydło wypowiedziane w Auschwitz pisze, że Polska chce przedstawić holokaust jako „czysto niemiecką zbrodnię, w której Polska nie miała udziału”.

W artykule zatytułowanym „Prawicowe przekręcanie historii” Arno Widman stwierdza, że Beacie Szydło chodziło o to, by zrównać obecnych uchodźców z Niemcami, przed którymi Polska niegdyś musiała się bronić. Stąd, wypowiedziała „to zdanie akurat w Auschwitz”.

– Słowa polskiej premier w Auschwitz, że Polska musi przede wszystkim bronić bezpieczeństwa sowich obywateli, pasują, jak ulał do nowej polityki historycznej Warszawy. Chodzi o to, by przedstawić Holokaust jako czysto niemiecką zbrodnię, w której Polska nie miała udziału – twierdzi Widman.

Komentator lewicowego dziennika „Frankfurter Rundschau” pisze również, że Polski rząd uważa, iż powinien chronić swoich obywateli „łamiąc prawo europejskie i odmawiając przyjmowania uchodźców”.

– Oto według premier Szydło lekcja, którą Polacy powinni wyciągnąć z Auschwitz – czytamy w „FR”. – Czy Polska musi się bronić przed uchodźcami jak niegdyś broniła się przed Niemcami? Czy dziś Polacy są tym, czym niegdyś byli Żydzi? – zastanawia się komentator.

Zdaniem Widmana, słowa premier Szydło wpisują się politykę historyczną, praktykowaną od pewnego czasu przez rząd w Warszawie, której celem jest przedstawienie zagłady Żydów jako zbrodni czysto niemieckiej. Uważa, że polskie władze nie chcą „wyjaśnienia polskiej kolaboracji z Niemcami”. Ponieważ nie pasuje to do praktykowanego dziś w Polsce „nacjonalistycznego wychwalania własnej historii”.

„Polskie obozy” w niemieckim podręczniku

Niedawno informowaliśmy, że w jednym z niemieckich podręczników do historii znalazły się słowa o „polskich obozach”. Jeden z użytkowników Twittera opublikował zdjęcie niemieckiego podręcznika do historii dla 11 klasy gimnazjum z zaznaczonym fragmentem mówiącym o istnieniu „polskich obozów”, do których wywożono Żydów.

Syn ma maturę. Historia. Przygotowuje się. Będzie ok. Właśnie zwrócił uwagę na polskie obozy. Tak uczą w Niemczech. TERAZ. Oficjalna książka – napisał internauta.

Według podręcznika, którego wydawcą jest firma Klett, w rozdziale „Niemcy i Holokaust” napisano, że podczas tzw. trzeciej fazy Holokaustu w latach 1938-1941 miały miejsce pogromy i „pierwsze masowe deportacje do polskich obozów”.

FR.DE

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*