Spalił kukłę Żyda. Sąd wstrzymał wykonanie kary

Wrocławski sąd wstrzymał wykonanie kary trzech miesięcy więzienia dla Piotr Rybaka, który został w kwietniu prawomocnie skazany za spalenie kukły Żyda podczas manifestacji we Wrocławiu. Skazany złożył wniosek o odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego.

Jak poinformowała PAP Joanna Podwin z biura prasowego wrocławskiego Sądu Okręgowego, orzeczenie o wstrzymaniu kary wiąże się z wnioskiem o możliwość odbycia jej w systemie dozoru elektronicznego.

Sąd uznał, że z uwagi na to, iż termin posiedzenia sądu penitencjarnego, który rozpatrzy wniosek, został wyznaczony w krótkim czasie, to zachodzą przesłanki, by poczekać na to orzeczenie. Wstrzymanie wykonania kary nastąpiło 10 czerwca, skazany miał się stawić do zakładu karnego 16 czerwca, natomiast sąd penitencjarny rozpatrzy jego wniosek o dozór elektroniczny 26 czerwca – poinformowała Podwin.

W kwietniu Piotr Rybak (godzi się na podawanie nazwiska) został skazany prawomocnie na trzy miesiące bezwzględnego więzienia za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Sąd obniżył ten wyrok – w I instancji Rybak został skazany na 10 miesięcy więzienia.

Rybak spalił kukłę Żyda 18 listopada 2015 r. podczas manifestacji przeciw imigrantom, którą na wrocławskim Rynku zorganizował m.in. Obóz Narodowo-Radykalny.

Doniesienie do prokuratury złożył m.in. prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Wrocławski magistrat przekazał policji nagranie z miejskiego monitoringu, który zarejestrował przebieg manifestacji.

RMF24.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!