Radosław Sikorski oskarżony o zdradę dyplomatyczną? „Kaczyński tak mi kiedyś powiedział, decyzja chyba zapadła”

– Byłem przesłuchiwany w charakterze świadka, ale z tego, co wiem, zawsze ten status można zmienić. Tortur nie było, paralizatora też nie użyto. Mam tylko nadzieję, że Jarosław Kaczyński nie zasłoni się immunitetem i stanie przed sądem w mojej sprawie przeciw niemu o zniesławienie – powiedział Radosław Sikorski.

 Były szef dyplomacji w rządzie PO zeznawał w sprawie zdrady dyplomatycznej w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej. Był pytany między innymi o działania prokuratury i polskiej delegacji w Smoleńsku po katastrofie.

Radosław Sikorski powiedział w Radiu ZET, że nie wyklucza, że trafi na „ławę oskarżonych za zdradę dyplomatyczną”. – Moje przesłuchanie to próba skonkludowania sprawy Smoleńska bez udowodnienia zamachu. Nie można tego wykluczyć. Kaczyński powiedział kiedyś, że będę oskarżony o zdradę dyplomatyczną. Skoro on to powiedział, to chyba decyzja zapadła – wyjaśnił.

– Zeznałem, że odradzałem prezydentowi Kaczyńskiemu realizację tej wizyty. W rozmowach, jak i urzędowo – zaznaczył.

Dodał, że „był przesłuchiwany w charakterze świadka”. – Ale z tego, co wiem, zawsze ten status można zmienić – zaznaczył. Na pytanie, czy za zdradę wolałby odpowiadać przed sądem, czy Trybunałem Stanu, odpowiedział: „to pytanie z gatunku: co pan woli – dżumę czy cholerę?”.

– Oszukiwano Polaków przez wiele lat, zniesławiano, oskarżano nas o zamordowanie prezydenta i 95 rodaków, a nie znaleziono dowodów. Całe śledztwo jest absurdalne. Dotyczy działań, które były prowadzone w najlepszej wierze. To jest przykład używania instytucji państwa dla realizacji obsesji, zachcianek posła Kaczyńskiego – powiedział Sikorski.

Były szef MSZ wyjaśnił, że to „klasyka naszej prawicy – najpierw coś zmyślają, potem wierzą we własną propagandę, a potem dają się jej nieść”.

TOMEK ORSZULAK

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*