Wiceszef Komisji Europejskiej: w Polsce istnieje fundamentalne ZAGROŻENIE

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans oświadczył w rozmowie dla „Die Zeit”, że wobec Polski może zostać zastosowany artykuł 7 traktatu unijnego.

W ocenie Timmermansa to, co się dzieje w Polsce i na Węgrzech, jest bardzo niepokojące. Jego zdaniem Unia Europejska funkcjonuje dobrze jedynie wtedy, kiedy państwo prawa ma szacunek dla demokracji i odwrotnie, gdy demokracja respektuje państwo prawa.

W Polsce demokracja używana jest obecnie do osłabiania państwa prawa. Sędziowie mają robić to, czego chce polityczna większość – oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej. Jego zdaniem zwycięstwo w Europie zasady mówiącej, że ten, kto ma większość, decyduje o wszystkim, doprowadzi do końca Unii Europejskiej.

To, co dzieje się w Polsce, stanowi fundamentalne zagrożenie dla państwa prawa – moncno podkreślił Timmermans. Chodzi o zasadnicze kwestie. Jeżeli wymiar sprawiedliwości przestaje być niezależny, jeżeli musi stosować się do poleceń rządu, to jest to problem nie tylko dla praw człowieka w Polsce. Wtedy jest to problem także dla europejskiego rynku wewnętrznego – stwierdził unijny urzędnik.

Jego zdaniem, unijny rynek oparty jet na zasadzie stosowania prawa wspólnotowego we wszystkich krajach w ten sam sposób. Jeżeli jednak rządy narodowe mogą powiedzieć sędziom: ‚tak to wdrażamy, a ty sędzio, zamknij się’, to rynek wewnętrzny przestaje funkcjonować – powiedział Timmermanns.

Wiceszef Komisji ponownie oświadczył, że nie odpuści Polsce. Nigdy, nigdy nie zrezygnuję z naszych postulatów. Sposób, w jaki w Polsce traktowani są sędziowie, jest absolutnie niedopuszczalny – stwierdził.

Timmermans dodał, że możliwe jest wprowadzenie w życie artykułu 7: Oczywiście mógłbym sięgnąć po artykuł 7, jednak by był on skuteczny, konieczna jest zgoda Rady (Europejskiej) i Parlamentu (Europejskiego). […] Najpierw chcę jednak debaty z krajami członkowskimi. Przyjmuję, że omówimy sytuację w Polsce w maju w Radzie Ogólnej UE. Wiceszef dodał: Kraje członkowskie nie powinny przy tej okazji owijać w bawełnę, tak by rząd polski usłyszał krytykę także od innych, nie tylko ode mnie.

Artykuł 7 unijnego traktatu o którym mówił Timmermans pozwala nakładać na członków unii sankcje za naruszanie zasad demokracji i rządów prawa. Jednak aby wszedł on w życie potrzebna jest jednomyślność wszystkich krajów Unii Europejskiej poza państwem którego dotyczą sankcje.

KRESY.PL / INTERIA.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*