Zatrudniona w FBI Daniela Greene miała prowadzić śledztwo w sprawie niemieckiego bojownika terrorystycznej organizacji Daesh (ISIS). Zamiast tego poleciała do Syrii, żeby go poślubić.
To niewątpliwie potężna porażka FBI, ponieważ Danieli Greene udało się ukryć przed przełożonymi swoje zamiary wobec terrorysty a zarazem rapera Denisa Cusperta. Co więcej kobieta ostrzegła go, mówiąc o toczącym się przeciw niemu śledztwie.
Cuspert, znany również jako Deso Dogg, wydał wiele propagandowych nagrań, w których wychwalał Al-Kaidę i jej lidera Osamę bin Ladena, grożąc jednocześnie byłemu prezydentowi USA Barackowi Obamie poderżnięciem gardła, trzymając przy tym świeżo odciętą ludzką głowę.
Amerykańska agencja wywiadowcza zwróciła na niego uwagę po tym, jak dowiedziała się o jego rosnącym wpływie na rekrutowanych on-line ochotników, którym przedstawiał się jako Abu Talha al-Almani.
Z wydanego w tej sprawie raportu wynika, że „wygląda na to, iż Greene zdała sobie sprawę, że popełniła poważny błąd kilka tygodni po tym, jak poślubiła Cusperta i powróciła do USA”.
Greene zaraz po przyjeździe została aresztowana. Postawiono jej zarzuty składania fałszywych zeznań dotyczących międzynarodowego terroryzmu. Przyznała się do winy i otrzymała wyrok dwóch lat więzienia. Zwolniono ją latem zeszłego roku.
FBI przyznało w specjalnie wydanym oświadczeniu, że musiało podjąć „wiele działań na wielu płaszczyznach w celu zidentyfikowania i zredukowania zagrożeń bezpieczeństwa” wynikających z tej sprawy.
John Kirby, były rzecznik prasowy Departamentu Stanu powiedział, że postępowanie Greene spowodowało „oszałamiające zażenowanie” w Federalnym Biurze Śledczym (FBI).
Z kolei Thomas Gillice z Prokuratury Generalnej stwierdził, iż Greene „pogwałciła publiczne zaufanie” i „zagroziła bezpieczeństwu narodowemu”. Jednakże, jak poinformował, zdradziecka agentka została potraktowana łagodniej, ponieważ współpracowała ze śledczymi.
Co do jej męża, to nie do końca wiadomo, jakie były jego losy. Pentagon poinformował w październiku 2015 r., że Cuspert został zabity w nalocie w pobliżu Raqqah. W sierpniu 2016 r. przedstawiciele tej instytucji podali, iż wcześniejsza informacja była błędna i że Cuspert przeżył atak.
ŹRÓDŁO: PRESS TV