Za błąd Tuska emeryci dostaną miliony?!

Ta sprawa dotyczy tysięcy emerytów, którzy przed laty zrezygnowali z pracy, by dostawać emeryturę. Chcą, by za utracone zarobki państwo wypłaciło im odszkodowania!

 Sprawy by nie było, gdyby nie ustawa przeforsowana w 2010 r. przez gabinet Donalda Tuska. Rząd PO–PSL wprowadził zakaz łączenia pracy z emeryturą. Seniorzy musieli decydować: etat albo świadczenie. Osobom, które nie zrezygnowały z pracy, ZUS zawieszał wypłaty emerytur. A ci, którzy zdecydowali się na emerytury, musieli zwolnić się z pracy.

W 2012 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy te są niezgodne z konstytucją wobec osób, które w momencie wejścia ustawy w życie były na emeryturze. Zdecydował, że tym, którzy wybrali pracę, ZUS musi odwiesić świadczenia. I wypłacić pieniądze wstecz – za czas, kiedy były wstrzymane! Państwo oddało emerytom ok. miliarda zł!

Teraz o pieniądze upomina się druga część emerytów – ci, którzy zrezygnowali z pracy na rzecz emerytury. Złożyli w Sejmie petycję, by państwo wypłaciło im odszkodowania za utracone zarobki! Chcą, by powstał projekt, który ureguluje wypłaty takich rekompensat. – Każdy emeryt powinien swoich praw dochodzić w sądzie – mówiła kilka dni temu w Sejmie posłanka Urszula Augustyn (53 l.) z PO.

– Emeryt nie jest jednak osobą na tyle bogatą, by upominać się w sądzie o swoje prawa – mówiła. Komisja zdecydowała, że wystąpi z wnioskiem do minister rodziny. To resort Elżbiety Rafalskiej (62 l.) ma przygotować projekt ustawy tak, by poszkodowani przez rząd PO–PSL dostali swoje pieniądze.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*