Gen. Czempiński stanie przed SĄDEM. Prokuratura przygotowuje akty oskarżenia

Najpóźniej za pół roku Prokuratura Regionalna w Katowicach ma przesłać do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu szefowi Urzędu Ochrony Państwa gen. Gromosławowi Czempińskiemu oraz innym biznesmenom i prawnikom, zamieszanym w nieprawidłowości przy największych polskich prywatyzacjach: STOEN, PLL LOT i Telekomunikacji Polskiej – ustaliła „GAZETA POLSKA CODZIENNIE”.

Jedno z najpoważniejszych i najbardziej skomplikowanych postępowań prokuratorskich w Polsce wreszcie ma zostać zakończone. W kwietniu 2017 r. Prokuratura Regionalna w Katowicach, po jedenastu latach śledztwa, zamierza skierować do sądu akt oskarżenia przeciwko podejrzanym w sprawie nieprawidłowości i korupcji przy największych polskich prywatyzacjach – STOEN, PLL LOT i Telekomunikacji Polskiej – dowiedziała się „Gazeta Polska Codziennie”.

– W śledztwie tym obecnie wykonywane są czynności procesowe stanowiące realizację wniosków dowodowych obrońców podejrzanych, złożonych na etapie czynności końcowego zaznajomienia stron z aktami postępowania – tłumaczy „GPC” Ireneusz Kunert z Prokuratury Regionalnej w Katowicach, który 10 marca 2006 r. rozpoczął to śledztwo. Formalnie jest ono przedłużone do 30 kwietnia 2017 r.

Na ławie oskarżonych mają zasiąść m.in. gen. Gromosław Czempiński, były szef Urzędu Ochrony Państwa, Konrad D., funkcjonariusz SB, były prezes LC Corp (spółki kontrolowanej przez miliardera Leszka Czarneckiego), biznesmen Andrzej Piechocki, prawnik Michał Tomczak oraz Jan W. i Wojciech J., byli współpracownicy nieżyjącego miliardera Jana Kulczyka.

Akta śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy największych polskich prywatyzacjach liczą bez załączników kilkaset tomów. W materiałach znajdują się m.in. tysiące dokumentów uzyskanych w ramach pomocy prawnej m.in. z Cypru, ze Szwajcarii, z Liechtensteinu i Hongkongu. Dzięki nim katowickim śledczym udało się zgromadzić informacje o zarejestrowanych w rajach podatkowych spółkach uczestniczących w polskich prywatyzacjach oraz wyciągi z zagranicznych kont bankowych, przez które przepływały podejrzane środki. Według prokuratury jedną ze spółek wykorzystywanych do nielegalnego procederu była zarejestrowana w Liechtensteinie firma Draco Corporation. To na jej konto miała wpłynąć opiewająca na milion dolarów łapówka za sprzedaż szwajcarskiemu inwestorowi narodowego przewoźnika lotniczego PLL LOT.

Ze spółką Draco związany był nie tylko mecenas Tomczak, ale również Andrzej Piechocki. Ten ostatni wraz z gen. Czempińskim brał też udział w prywatyzacji przedsiębiorstwa energetycznego STOEN. Oficjalnie spółka byłego szefa UOP (The Quest) otrzymała za doradztwo przy tej transakcji w sumie 1,2 mln euro. Pieniądze pochodziły z niemieckiego koncernu RWE, który nabył STOEN, oraz od jego doradcy firmy BRE Corporation Finance (BCF).

Cały tekst w “Gazecie Polskiej Codziennie”

Więcej postów