Gigantyczne pojazdy niewielkiego państwa

Niedawno prezydent Białorusi miał podróż służbową w Chiny. Jak się okazało czas tej podróży zbiegł się z ujawnieniem publikacji w światowych mediach o następnym osiągnięciu chińskiej nauki i techniki.

Jak podaje wydanie „Wojskowy Parytet”, spółka China Academy of Launch Vehicle Technology (CALT) niedawno reprezentowała model wyspecjalizowanego kołowego 10 osiowego pojazdu bojowego dla prewozu i wystrzelenia rakiety nośnej CZ-11(Chang Zheng-11 – Wielki Marsz). Według niepotwierdzonych danych, prototypem CZ-11 jest międzykontynentalna rakieta balistyczna Dongfeng-31А (DF-31A).

W razie skutecznych badań nowa rakieta dzięki osobliwoścom jej konstrukcji pozwoli znacznie (z miesiąców do godzin) zmniejszyć termin przygotowania aparatów kosmicznych do startu. Jest to bardzo ważne podczas klęsk żywiołowych, gdy istnieje potrzeba maksymalnie szybko i dokładnie rozważyć sytuację dla zastosowania  niezbędnych środków reagowania.

Lecz o tym, jakim będzie kołowe podwozie, które będzie wozić rakietę do wystrzelenia i będzie pełnic funkcję wyrzutni rakietowej znamy jeszcze mniej. (oprócz tego, że musi to być 10-osiowy wóz podobny do tych, które produkuje Mińska Fabryka Ciągników Kołowych).  Chyba nie jest ta zbieżność wypadkowa. Najprawdopodobniej nowy wóz jest skutkiem współpracy białoruskich i chińskich zakładów. W roku 1998 w chińskicm mieście Siagań został zorganizowany wspólny białorusko-chiński zakład montażowy „SanczanWolatCompany, Ltd.” dla wyprodukowania wieloosiowych ciągników kołowych i podwozi rozmaitego przeznaczenia o nośności od 20 do 75 ton.

Podobny pojazd MZKT sprojektował jeszcze w latach 80-ch. Był to unikalny 12 osiowy MAZ-7907 (24×24). Wóz składał się z dwóch sześcioosiowych AWD części, połączonych między sobą specjalnymi zespołami. Cztery przednie i cztery tylne osi zrobiono sterowanymi, co zabezpieczyło maksymalny zasięg (promień) obrotu (skręcenia) w 27 metrów przy długości podwozia 28,19 metrów. Szerokość wozu wynosi 4,1 m, wysokość – 4,41 m, masa własna – 65,8 t, nośność – 150 t! Jednak pracę nad tym ruchomym gruntowym systemem rakietowym przerwano (umorzono) z powodu rozpadu ZSRR. 

Tymczasem w historii tego pojazdu był co najmniej jeden epizod zastosowania. Latem 1996 roku za pomocą jednego podwozia MAZ-7907 został zrealizowany przewóz statku motorowego o wadze 88 ton i o długości 40 metrów znad rzeki Berezyna nad jezioro Narocz na odległość 250 km.

W 2006 roku z elementów dwóch wozów MAZ-7907 został skonstruowany jeden wóz, jaki obecnie jest eksponatem ekspozycji produkcji Mińskiej fabryki ciągników kołowych na terenie fabryki. 

Według niektórych ekspertów właśnie podobny wóz był przedmiotem negocjacji dowódcy sztabu generalnego SZ Białorusi genarała Olega Białokoniewa z dowódcą Połączonego Sztabu Centralnej Rady Wojskowej Chińskiej Republiki Ludowej Fan Fenchuej 11 października br. Jak podają media, strony omówiły stan i perspektywy dwustronniej współpracy wojskowej. Białoruska delegacja wzięła udział w pracy 7-go forum wojskowo-politycznego „Sianszań”i miała możliwość zwiedzieć niektóre chińskie fabryki przemysłu zbrojeniowego.

JAN RADŽIŪNAS

Więcej postów