394,4 mln zł w roku 2016, ponad 639 mln w roku przyszłym, ponad miliard w 2018 i blisko 1,5 mld w roku 2019 – to koszty funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej, jakie w projekcie zapisali jego autorzy.
Dodatkowo z treści dokumentu wynika, że OT będzie odrębnym rodzajem sił zbrojnych, a jej dowódca jednym z trzech głównych dowódców w siłach zbrojnych w kraju. Obrona terytorialna ma być zdolna do „działań antykryzysowych, antydywersyjnych, antyterrorystycznych oraz antydezinformacyjnych w obronie bezpieczeństwa cywilnego oraz dziedzictwa kulturowego narodu polskiego” – czytamy w projekcie.
Czym ma być Obrona Terytorialna?
To sztandarowy projekt Antoniego Macierewicza, który zakłada utworzenie specjalnych oddziałów wspierających zawodowych żołnierzy. „Wyposażona w broń maszynową formacja paramilitarna może stanowić środek zapobiegawczy działaniom antyrządowym” – między innymi taki zapis znalazł się w raporcie, dotyczącym koncepcji stworzenia w Polsce Obrony Terytorialnej.
Jakie przywileje będą przysługiwać żołnierzom OT?
Za służbę będzie przysługiwać świadczenie za gotowość. Wg zapowiedzi ministerstwa obrony z czerwca ma to być ok. 500 zł miesięcznie. Dodatkowo mówi się o zapisie zakazującym zwolnienia z pracy zawodowej żołnierza Obrony Terytorialnej.
Jak długo będzie trwała służba w OT?
Czas trwania terytorialnej służby wojskowej ma wynosić od dwunastu miesięcy do sześciu lat, z możliwością jej przedłużenia na wniosek lub za zgodą żołnierza OT.
Jak MON argumentuje chęć powołania OT?
„Wydaje się, że kilkadziesiąt tysięcy wyszkolonych żołnierzy o dużym zasobie patriotyzmu (również patriotyzmu lokalnego) i poświęcenia może wnieść niemały potencjał i w sposób istotny wzmocnić funkcjonowanie całego systemu obronnego państwa oraz sił zbrojnych” – twierdzą autorzy projektu.
WIADOMOSCI.GAZETA.PL
miesko armatnie za 500zyla miesiecznie + zapis Wyposa?ona w bro? maszynow? formacja paramilitarna mo?e stanowi? ?rodek zapobiegawczy dzia?aniom antyrz?dowym”