Siemoniak: a co, jeśli PiS zlikwiduje Korpus NATO

Tomasz Siemoniak, były minister obrony w rządzie Ewy Kopacz, odwiedził wczoraj Szczecin. Zwrócił uwagę na to, o czym od kilku dni szepczą między sobą żołnierze w naszym regionie. Chodzi o pominięcie roli Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód podczas zakończonego w ubiegłym tygodniu szczytu NATO. Żaden z polityków Prawa i Sprawiedliwości nie wypowiadał się, co dalej z jednostką.

 

– Moje obawy biorą się stąd, że nie znalazłem w ostatnim czasie żadnej wypowiedzi obecnego szefa MON Antoniego Macierewicza o znaczeniu roli Korpusu Północny-Wschód. A jak mało się mówi o Korpusie, to wyrażam o niego troskę. Pomorze Zachodnie jest predysponowane do tego, by być najbardziej wojskowym regionem – mówił Siemoniak.

Korpus powstał 17 lat temu. Reprezentuje 22 państwa, w tym Polskę, USA i nawet kraje spoza Sojuszu. Przed szczytem NATO uzyskał gotowość do wykonywania nowych zadań. Może podjąć natychmiastowe działania w razie konfliktu w Europie północno-wschodniej i dowodzić „szpicą” NATO.

– Dzięki wspólnemu wysiłkowi Polaków, Niemców i Duńczyków Korpus przez ostatnie dwa lata podwyższył stopień gotowości. Nasi sojusznicy oraz eksperci wysoko oceniają te prace. Dziś w wypowiedziach ministra obrony narodowej i innych urzędników brakuje wzmianki na temat Korpusu. Jak wszystko, co minione, nie jest teraz mile widziane – mówił Siemoniak.

Według Michała Jacha, zachodniopomorskiego posła PiS i przewodniczącego sejmowej komisji obrony, obawy są bezzasadne. Według niego, rola Korpusu będzie rosła. Wkrótce ma otrzymać certyfikat umożliwiający dowodzenie operacjami nie tylko lądowymi, ale też powietrznymi i na morzu.

– Zapewniam, że nasze województwo nadal będzie największym, gdy chodzi o liczbę wojska. Mamy aż 16 procent sił wojskowych naszego państwa. Nie ma też żadnych planów likwidacji innych jednostek w regionie – mówi nam poseł Jach.

Zgodnie z postanowieniami szczytu NATO w Warszawie, wzmocnieniu ulegnie wschodnia flanka. Jeden z batalionów NATO będzie rozlokowany przy naszej wschodniej granicy.

gs24.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!