Bruksela nie wesprze nieletnich imigrantów na Węgrzech. Tak w praktyce wygląda „europejska solidarność”

Unia Europejska nie jest zainteresowana pomocą nieletnim imigrantom. Prośba strony węgierskiej o dofinansowanie utrzymania ośrodka dziecięcego w miejscowości Fot koło Budapesztu spotkała się z szorstką odmową Brukseli.

 O dwulicowości Brukseli opowiedział sekretarz stanu w ministerstwie ds. zasobów ludzkich Bence Retvari w wywiadzie dla dziennika ,,Magyar Hirlap”. Jak ujawnił, Węgry zwróciły się do Brukseli o ok. 50,1 mln zł dofinansowania na utrzymanie ośrodka dziecięcego, do którego trafiają  pozostające bez opieki dzieci imigrantów w wieku 14-18 lat. Co zrobiła Bruksela?

– Odszukaliśmy odpowiednie osoby, bo w Brukseli jest specjalny fundusz migracyjny. Byłoby zasadne, żeby dorzucili się do kosztów, bo tylko w zeszłym roku na Węgry trafiło 9 tys. nieletnich nie-Węgrów bez opieki, których utrzymujemy ,,jak własnych”. Prośba okazała się jednak daremna, dostaliśmy w odpowiedzi dwuzdaniową odmowę, w której poinformowano, że nie dostaniemy ani grosza wsparcia. Czyli, co z tego, że w Brukseli mówi się o europejskiej solidarności, skoro gdy naprawdę trzeba by pokryć część kosztów humanitarnych, spotykamy się z odmową – zaznaczył.

Nie można wykluczyć, że decyzja Brukseli może być swego rodzaju represją wobec Węgier, które bombardują unijną politykę imigracyjną, sukcesywnie wprowadzając zasady chroniące interesy własnych obywateli.

RADIOMARYJA.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!