Więźniowie pójdą do pracy za 10 milionów!

Zwiększy się liczba pracujących więźniów w województwie śląskim. W ramach programu „praca więźniów” przy pięciu zakładach penitencjarnych zostaną zbudowane hale produkcyjne. Koszt inwestycji to 10 milionów złotych.

 – Każdy z nas płaci miesięcznie na utrzymanie więźnia 3150 złotych. Koszty ciągle wzrastają, jednocześnie ok 70 proc. więźniów nie pracuje – mówił wiceminister Patryk Jaki, gdy przedstawiał założenia programu. W całej Polsce ma powstać 40 obiektów, w których więźniowie mogliby pracować.

Pięć z nich zostanie zbudowanych na terenie województwa śląskiego, przy: Areszcie Śledczym w Sosnowcu, Oddziale Zewnętrznym w Ciągowcu, Zakładzie Karnym w Jastrzębiu-Zdroju, Zakładzie Karnym w Wojkowicach i Zakładzie Karnym w Zabrzu. W halach w śląskim zatrudnienie znajdzie 190 więźniów. Budowa tych pięciu obiektów ma kosztować 10 milionów złotych. Kto za to zapłaci?

– Środki będą pochodzić z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Środki na ten Fundusz pochodzą z potrąceń z wynagrodzeń więźniów, zatem program nie będzie finansowany z pieniędzy podatników – czytamy na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

190 miejsc pracy spowoduje wzrost liczby pracujących więźniów w województwie z 34 do około 40 procent. Program ma przynieść korzyści wielu podmiotom. Przedsiębiorcy, którzy zatrudnią skazańców, mogą liczyć na ulgi. Samorządy zyskają ludzi do wykonywania nieodpłatnych prac, skazańcy będą mogli spłacać swoje zobowiązania (alimenty itp.), a część wynagrodzenia przekażą rodzinie, czy odłożą na życie na wolności. Z kolei strażnicy więzienni będą mieli trochę więcej spokoju, gdyż pracujący skazani mają gdzie spożytkować swoją energię, a tym samym sprawiają mniej kłopotów wychowawczych.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!