Wicepremier Turcji: Papież Franciszek nosi ślady mentalności krzyżowców

Papież i papiestwo „nadal noszą ślady mentalności krzyżowców” – stwierdził podczas konferencji prasowej w Ankarze wicepremier Turcji, Nurettin Canikli. Odniósł się w ten sposób to słów Franciszka o ludobójstwie Ormian.

 Podczas swej wizyty apostolskiej w Armenii, papież Franciszek spotkał się z ormiańskimi władzami oraz odprawił Mszę świętą dla miejscowych katolików. Podczas swego wystąpienia, przypomniał rzezie Ormian z początku XX w., których dopuścili się Turcy. Papież Franciszek nazwał je ludobójstwem.

– Ta tragedia, to ludobójstwo zapoczątkowało niestety smutną listę olbrzymich katastrof w zeszłym wieku, które były możliwe z powodu niedorzecznych motywacji rasowych, ideologicznych czy religijnych, przyćmiewających umysł oprawców tak dalece, by stawiać sobie za cel unicestwienie całych narodów – powiedział papież.

Canikli skrytykował papieża twierdząc, że nie odpowiadają one prawdzie historycznej. „Działalność papieża i Watykanu nadal noszą ślady mentalności krzyżowców. Jego komentarze nie są bezstronne, ani nie mają żadnego odniesienia do rzeczywistości” – stwierdził turecki polityk.

TVP INFO