Demokraci okupują Kongres USA chcąc wymusić ustawę o kontroli broni palnej

1. Ok. 100 deputowanych rozpoczęło bezterminową okupację sali

2. Domagają się m.in. sprawdzenia przeszłości osoby kupującej broń

3. Chcą też zakazu sprzedaży broni osobom podejrzewanym o terroryzm

 

Na czele grupy stoi John Lewis, deputowany z Georgii, weteran walki o prawa obywatelskie Afroamerykanów w latach 60. ub. wieku. – Będziemy okupować na zmianę Izbę aż do skutku – powiedział. Prezydent Barack Obama podziękował Lewisowi, za pośrednictwem Twittera za jego inicjatywę.

Grupa ok. 100 demokratycznych deputowanych do Izby Reprezentantów poprzez okupację sali posiedzeń, chce wymusić głosowanie nad projektem ustawy o kontroli broni palnej.

 

Ogłoszono przerwę, wyłączono kamery i mikrofony

Republikanie, którzy mają większość w Izbie Reprezentantów i są przeciwni ograniczeniom w dostępie do broni dla obywateli, ogłosili przerwę w obradach, co automatycznie spowodowało wyłączenie kamer i mikrofonów. Dlatego protestujący ogłosili ich żądania w mediach społecznościowych.

 

– Nie ma ustawy, nie ma przerwy – skandują protestujący deputowani.

– Nie możemy odejść bez uchwalenia rozsądnej ustawy o broni palnej – oświadczyła przewodnicząca frakcji Demokratów w Izbie Reprezentantów Nancy Pelosi.

Protestujący domagają się przyspieszenia prac nad problemem broni palnej i głosowania przed rozpoczynającą się w końcu tygodnia przerwą w obradach Kongresu, która będzie trwała do 5 lipca.

Spiker Izby Reprezentantów: To zagrywka medialna

Republikański przewodniczący (spiker) Izby Reprezentantów Paul Ryan określił w wywiadzie dla CNN protest Demokratów jako „zagrywkę medialną” i oświadczył, że nie zamierza poddać projektu ustawy pod głosowanie.

– Oni wiedzą, że nie będziemy głosować nad ustawą, która pozbawia obywateli konstytucyjnego prawa, bez wymaganych procedur – powiedział Ryan.

Od czasu masakry w klubie nocnym w Orlando, na Florydzie, w której zginęło z rąk zamachowca 49 osób, Senat odrzucił cztery projekty ustaw o wprowadzeniu ostrzejszej kontroli broni palnej. W czwartek Senat ma się zająć kolejnym kompromisowym projektem.

gazeta.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*