Polacy wrócą do kraju w razie Brexitu?

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może oznaczać konieczność powrotu do Polski dla 400 tys. emigrantów. O sprawie pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

 Polski Instytut Stosunków Międzynarodowych szacuje, że z Wielkiej Brytanii może wyjechać od 120 do nawet 400 tys. Polaków. Dziennik wskazuje, że Brexit najmocniej wpłynie na tych, którzy w Wielkiej Brytanii mieszkają najkrócej.

Prof. Izabela Grabowska z Uniwersytetu SWPS i Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego zauważyła, że kiedy w Wielkiej Brytanii w 2008 roku zaczął się kryzys gospodarczy, ludzie wyjeżdżali do innych krajów UE, m.in. do Holandii i Norwegii. Jej zdaniem, w razie Brexitu możemy spodziewać się podobnego zjawiska.

Kiedy poznamy wyniki głosowania w sprawie Brexitu?

Referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię odbędzie się 23 czerwca. Lokale wyborcze będą otwarte do godz. 22:00, (godz. 23:00 czasu polskiego). Następnie urny z 382 okręgów wyborczych zostaną przewiezione do specjalnych ośrodków, gdzie przejdą niezbędne procedury. Urzędnicy sprawdzą m.in. czy zgadza się liczba kart do głosowania. Następnie będzie liczona frekwencja dla każdego obszaru. Co ważne, z referendum ws. Brexitu, nie otrzymamy wyników sondażu exit poll. Po północy powinny pojawiać się pierwsze wyniki głosowania z poszczególnych okręgów.

Ok. godz. 7 rano będą znane wyniki z trzech ostatnich okręgów. Mowa o dystrykcie Arun na południowym wybrzeżu, Waveney na wschodnim wybrzeżu i Harborough w regionie East Midlands. Te dwa ostatnie obszary według sondaży popierają Brexit, więc jeśli wyniki głosowania będą zbliżone, głosy z tych regionów mogą okazać się bardzo istotne i wpłynąć na ostateczny wynik referendum. Na oficjalne wyniki prawdopodobnie będziemy musieli poczekać do piątku. 

WPROST.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*