Dowódca sił USA w Europie: NATO nie obroniłoby krajów bałtyckich

Dowódca wojsk lądowych USA w Europie generał Ben Hodges ocenił w opublikowanym w środę wywiadzie dla tygodnika “Die Zeit”, że w razie potrzeby siły NATO nie byłyby w stanie obronić krajów bałtyckich przed rosyjską agresją, ponieważ są zbyt powolne.

– Rosja byłaby w stanie podbić kraje bałtyckie szybciej niż my bylibyśmy w stanie się przemieścić, by je bronić – powiedział Hodges. Zgodził się z ocenami analityków wojskowych, według których rosyjskie oddziały potrzebowałyby od 36 do 60 godzin na zdobycie stolic Litwy, Łotwy i Estonii.

“Liczne braki” NATO Amerykański generał wspomniał też o “licznych brakach”, jakie stwierdzono podczas zakończonych niedawno ćwiczeń Anakonda z udziałem żołnierzy z 22 państw NATO. Jako przykład podał niemożność wystarczająco szybkiego przetransportowania ciężkiego sprzętu z Europy Zachodniej do Europy Wschodniej. Jego obawy budzi też technologia komunikacyjna wewnątrz Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Ani łączność radiowa, ani poczta elektroniczna nie są bezpieczne. Zakładam, że wszystko, co wysyłam z mojego Blackberry, jest odczytywane (przez osoby niepożądane) – podkreślił generał Hodges. Wschodnia flanka Sojuszu W czerwcu ministrowie obrony NATO porozumieli się w sprawie rozmieszczenia w Polsce i krajach bałtyckich czterech wielonarodowych batalionów, do 1000 żołnierzy każdy, w celu odstraszania potencjalnej agresji Rosji. W marcu USA zapowiedziały rozmieszczenie od lutego 2017 roku brygady pancernej na wschodniej flance NATO; jako miejsce rozmieszczenia w grę wchodzą kraje bałtyckie, Polska, Rumunia i Bułgaria.

TVN24.PL