Prezydent Poznania stawia wojsku ultimatum. „Albo wątek smoleński, albo asysta wojskowa”

1. W Poznaniu trwają przygotowania do 60. rocznicy strajków

2. Wojsko chce, by w apelu wymieniono też ofiary katastrofy Tu-154

3. Prezydent Poznania: Jeśli żołnierze nie zrezygnują, nie będzie asysty

 Prezydent Poznania nie chce łączyć obchodów Czerwca ’56 z katastrofą smoleńską. Innego zdania jest MON, które uzależnia udział wojska w uroczystościach właśnie od uwzględnienia w Apelu Pamięci ofiar katastrofy. Teraz Jacek Jaśkowiak stawia ultimatum: jeśli żołnierze nie zrezygnują z wątku smoleńskiego podczas obchodów, on zrezygnuje z asysty wojskowej – podaje poznańska “Gazeta Wyborcza”. Wcześniej prezydent zaapelował do MON, by zrezygnowało z pomysłu, jednak do tej pory nie dostał oficjalnej odpowiedzi od resortu.

Jak wojsko tłumaczy swoje żądania?

Major Wojciech Nawrocki, komendant poznańskiego garnizonu, powołał się na polecenie ministra obrony narodowej. Antoni Macierewicz w rozmowie z dziennikarzami podtrzymał to stanowisko – jak twierdzi, rezygnacja z apelu byłaby “selekcjonowaniem pamięci o tych, którzy zginęli za ojczyznę”. Szef MON dodał też, że nazwiska ofiar przywołuje się podczas wszystkich uroczystości z asystą wojska.

Dlaczego prezydent poznania nie zgadza się na wniosek MON?

Jacek Jaśkowiak tłumaczył, że odpowiada za to, by uroczystości przebiegały w spokoju. – Jeżeli dojdzie do incydentów, w obecności prezydentów państw, to ja za to będę ponosił odpowiedzialność – mówił. Jak dodał, plany MON krytykowała także grupa kombatantów Poznańskiego Czerwca i część radnych. Oburzenie wyrazili też mieszkańcy. – Czym innym są polegli w Czerwcu ’56, te 58 osób, które wtedy zginęły w walce o wolność i demokrację, a czym innym jest katastrofa lotnicza, która nie miała precedensu w historii Polski, ale to była katastrofa – wyjaśniał. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Kiedy odbędą się obchody 60. rocznicy strajków?

Główne uroczystości upamiętniające Poznański Czerwiec odbędą się 28 czerwca. W obchodach planowana jest obecność prezydentów Polski i Węgier. Uroczystościom ma towarzyszyć wojskowa asysta honorowa.

Co wydarzyło się w Czerwcu ’56?

60 lat temu, 28 czerwca 1956 r., poznańscy robotnicy Zakładów Cegielskiego (wówczas Zakładów im. Stalina) podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Następstwem robotniczego wystąpienia stały się dwudniowe starcia na ulicach miasta. Według badań IPN w starciach zginęło co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych.

GAZETA.PL

 

Więcej postów