Ukraińska prokuratura: prawie połowę żołnierzy walczących w Donbasie zabiły choroby, samobójstwa, wypadki

Niemal 1300 z 3000 zgonów ukraińskich żołnierzy nie było spowodowane bezpośrednio walką.

 

Anatol Matios, zastępca ukraińskiego prokuratora generalnego i główny prokrator wojskowy ujawnił statystyki dotyczące powodów śmierci ukraińskich żołnierzy. Według nich, 1294 z niemal 3000 zgonów walczących w Donbasie Ukraińców nie dotyczy działań wojennych. Według udostępnionych danych choroby spowodowały 405 śmierci, samobójstwa 259, wypadki 148. Doszło też do 121 morderstw z premedytacją. Wypadki drogowe pochłonęły 112 osób. Z powodu nieumiejętnego posługiwania się bronią zginęło 111 żołnierzy, a z powodu zatruć (w tym przedawkowania narkotyków i alkoholu) 96. 40 osób zginęło z powodu naruszania procedór bezpieczeństwa. 2 żołnierzy poległo z powodów innych niż wymienione.

Według Matiosa bardzo wysokie straty spowodowane chorobami są wynikiem pobieżnych badań medycznych podczas poboru żołnierzy.

Dane te częściowo pokrywają się z wypowiedzią anonimowego brytyjskiego wojskowego, który brał udział w walkach w Donasie. W lutym zeszłego roku donosił: „6 na 10 ofiar pośród ukraińskich ochotników spowodował bratobójczy ogień i nieumiejętność obchodzenia się z bronią”.

Bardzo negatywnie wypowiadał się on o umiejętnościach ochotników biorących udział w walkach, wskazując, że nie wpisują się oni zupełnie w wojskowy rygor: “Aktywiści Majdanu byli najgorsi: większość z nich wydaje się być bezdomnymi ludźmi pozbawionymi celu, którzy przyłączyli się do sił [zbrojnych] ale nie chcą nauczyć się dyscypliny. Próbowałem ich czegoś nauczyć, ale oni mówili: ‘Kim jesteś, żeby mnie uczyć? Rzucałem koktajle Mołotowa na Majdanie’”. Dodawał też: „Jest prawie 30 batalionów ochotniczych i szereg regularnych oddziałów, ale każda grupa walczy po swojemu. Nie mają centralnego dowództwa, nie są skoordynowani, nawet nie dostosowują częstotliwości radiowych między sobą, co zupełnie uniemożliwia komunikację”.

KRESY.PL/UATODAY.TV/THESUNDAYTIMES.CO.UK