Pechowa Anakonda! Gruzini mieli zaproszenie do udziału w ćwiczeniu, nie dojechali. Zabłądzili?

Gruziński pododdział, który miał brać udział w ćwiczeniu Anakonda, nie dotarł; strona polska czeka na informację o powodach – poinformował rzecznik Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Piotr Walatek.

 

– Gruzini mieli zaproszenie do udziału w ćwiczeniu, nie dojechali; czekamy na oficjalne stanowisko o powodach – powiedział Walatek.

Rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz zaprzeczył, by był jakikolwiek zakaz udziału gruzińskich żołnierzy w manewrach.

Anakonda-16 to największe ćwiczenie wojskowe w Polsce po 1989 r.; tegoroczne, szóste, trwa od 7 do 17 czerwca na wszystkich polskich poligonach. Weźmie w nim udział ok. 31 tys. żołnierzy, w tym 12 tys. z Polski. Oprócz Wojska Polskiego biorą w nim udział żołnierze z 18 państw NATO i kilku państw partnerskich, wyposażone w 3 tys. pojazdów, 105 samolotów i śmigłowców oraz 12 okrętów.

Ćwiczenie Anakonda odbywa się od 2006 r. co dwa lata. Jest organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. W tym roku jego celem jest zgrywanie narodowych i koalicyjnych dowództw oraz pododdziałów w ramach połączonej operacji obronnej w warunkach zagrożeń hybrydowych.

RP.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*