„Taka jest Polska”. Kasy fiskalne dla księży?! SONDAŻ

Ślub, pogrzeb, chrzciny – za wszystkie z tych uroczystości wierni muszą zapłacić. I chociaż obowiązuje „co łaska”, to w wielu parafiach za msze, zaświadczenia i wypisywanie aktów obowiązuje konkretny i z góry ustalony cennik. A skoro tak, to za wykonanie usługi powinien być rachunek, albo chociaż paragon.

Zdaniem większość Polaków księża powinni mieć kasy fiskalne. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster w ramach cyklu „Taka jest Polska”.

Zwyczajowe „co łaska” oznacza często w Polsce konkretną i to nie małą stawkę za ślub, pogrzeb, czy chrzcin. I jeśli za zwykłą mszę kościelne stawki wahają się od kilkudziesięciu do stu złotych, to już za ważne, uroczyste msze płaci się o wiele więcej. Jeśli idziemy na zakupy do sklepu, czy zakładu usługowego, to płacimy, a w zamian dostajemy paragon. Niemal każdy, kto prowadzi działalność jest zobowiązany przez prawo do tego, by mieć kasę fiskalną. Paragony wydają więc fryzjerki, kosmetyczki czy taksówkarze. A księża? Im też płacimy, ale rachunków i paragonów nie dostajemy. Co na ten temat sądzą Polacy? Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla SE.pl wynika, że chcemy żeby księża odprowadzali oni podatek dochodowy i wydawali paragony. Na pytanie: Czy księża powinni mieć kasy fiskalne (odprowadzać podatek dochodowy od wpływów) żeby rozliczać wpływy z tacy, pogrzebów, ślubów, mszy?, aż 77 proc. badanych odpowiedziało TAK, a tylko 14 proc. NIE, zaś 9 proc. NIE MA ZDANIA.

Dlaczego Polacy chcą, by księża mieli kasy fiskalne, a tym samym odprowadzali podatek dochodowy od prowadzonych usług? Czy to dobry pomysł, żeby odprowadzali podatek dochodowy? Zdaniem prof. Jana Hartmana jeszcze daleka droga do tego, by kasy fiskalne wprowadzić: – Finanse parafii podlegają Stolicy Apostolskiej, nie jest to państwo znane z nowoczesnych form zarządzania i przejrzystości finansowej. Nie sądzę, by w prawie kanonicznym szybko pojawił się obowiązek używania kas fiskalnych – mówi w rozmowie z nami filozof.

Jak dodaje prof. Hartman, wyniki sondażu świadczą o tym, że ludzie chcą jasności w finansach parafii: – Wyniki sondażu świadczą o tym, że społeczeństwo oczekuje od Kościoła jasności finansowej. Ludzie by chcieli, żeby tak jak normalnie między uczciwymi ludźmi, tak i w relacjach z Kościołem wszystko było w kwestach finansowych jawne – komentuje nam sondaż ekspert. Jednak zdaniem filozofa nie ma szans na postawienie kas fiskalnych w parafiach i drukowanie paragonów: – Gdyby Kościół chciał tego przestrzegać, to księża na bieżąco informowaliby o wpływach z tacy i na co je wydali.

Badanie przeprowadził  Instytut Badań Pollster w dniach 23-25 maja na próbie 1026 dorosłych Polaków. Struktura próby była zgodna ze strukturą demograficzną dorosłych mieszkańców Polski. Maksymalny błąd statystyczny wyniósł 3 proc.

SE.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*