Fale uchodźców to był eksport terrorystów do Europy. Czy Polska może się stać podobnym teatrem?

Departament Stanu USA ostrzega przed możliwymi, tego lata, atakami terrorystycznymi w Europie. Rząd amerykański mówi swoim obywatelom wybierającym się do krajów Unii o możliwym ryzyku.

 

Liczne alarmy i ćwiczenia służb specjalnych w Polsce zdają się te obawy potwierdzać. Niestety to Polska może się stać podobnym teatrem wydarzeń do jakich doszło w Paryżu i Brukseli.

State Department Issues New Travel Alert for Europe

“Duża liczba turystów odwiedzających Europę w miesiącach letnich będzie stanowić większe cele dla terrorystów którzy planują ataki w miejscach publicznych, zwłaszcza na dużych imprezach,” głosi Departament Stanu USA w swoim  poradniku podróży dla obywateli .

Tak ćwiczą Francuzi w pobliżu jednego ze stadionów na których rozegrane będzie Euro – 2016.

Ataki na stadiony wcześniej ćwiczyli terroryści islamscy.

Amerykanie wskazują  w szczególności na dwa wydarzenia – Światowy Dzień Młodzieży Kościoła Katolickiego pod koniec lipca w Polsce i na Mistrzostwa Europy w piłkę nożną, które odbędą się we Francji od 10 czerwca -10 lipca. Właśnie te imprezy uważa się jako potencjalne cele ataku. Francja jest pod władaniem stanu wyjątkowego, po śmiercionośnych atakach terrorystycznych w całym Paryżu w listopadzie 2015 kiedy to poległo 130 osób.

Nie należy też zapominać o szczycie NATO w Polsce, który jest smakołykiem politycznym dla terrorystów.

Francja otoczyła swój największy stadion piłkarski ponad dwu metrowym ogrodzeniem, zatrudnia 1700 pracowników ochrony w nadziei zapobieżenia powtórzenia listopadowych zamachów bombowych ISIS  – ale nie wszystko idzie zgodnie z planem.

Nowe zasady bezpieczeństwa, wielokrotne kontrole wnerwiają kibiców którzy w tłumie odpalają race i fajerwerki.

Czym to się jednak może skończyć?

Jeden z kibiców krzyczał: “! To jest bałagan Jeśli  tak będzie, podczas EURO 2016, to będzie straszne”. Słabe oznakowanie “spowodowało zablokowanie 40.000 fanów wokół stadionu” informuje włoska Gazzetta World Światowa. Należy dodać, że niektórzy kibice zostali “wmanewrowani do wąskich tuneli”, gdy starali się dotrzeć do jednego z zaledwie czterech przejść – stref bezpieczeństwa.

Antoine Mordacq, menedżer bezpieczeństwa  na Euro 2016, powiedział NBC News, że jest “spokojny”, po przetestowaniu nowych środków bezpieczeństwa przed finałami Pucharu Francji. “Jesteśmy przygotowani, jesteśmy gotowi do turnieju”, powiedział.

Tak samo uważają kibice które mimo samozadowolenia pana Mordacq potrafili zademonstrować swoje przygotowanie i umiejętności;

Swojej gotowości nie demonstrowali ostatnio islamscy radykaliści z ISIS- ale czy są gorsi od kibiców?

Nasi polscy spece od zadań specjalnych są tak pewni swego jak ich francuski kolega.

Szef wywiadu francuskiego powiedział prawodawcom tego kraju, że jego agenci są świadomi iż ISIS planuje kolejne ataki – “., a Francja jest wyraźnie ich celem”.

Tymczasem mimo że szef bezpieczeństwa na mistrzostwa piłki nożnej potwierdza że jest “niemożliwe”, aby jakakolwiek impreza była w 100 procentach bezpieczna od ataki, urzędnicy nie chcą ani odroczyć lub przenieść turnieju do innego kraju.

Departament Stanu zauważa, że władze europejskie “w dalszym ciągu podejmują kroki” w celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz starają się utrudnić ataki terrorystów, dodając, że jest w ścisłej współpracy z  sojusznikami w celu “identyfikacji i przeciwdziałania” możliwym zagrożeniom.

Czy coś z tego dla nas wynika?

Czy czekają nas piramidalne problemy?

Alarm Departamentu Stanu USA obowiązuje do 31 sierpnia 2016 roku.

NATHANEL, NIECODZIENNIK©