Polski poseł obiecuje Ukraińcom zamknąć temat Wołynia?

Ukraińskie media podchwyciły manipulację sekcji ukraińskiej Polskiego radia, pisząc, że polski poseł obiecał zamknięcie tematu Wołynia.

 W swojej wypowiedzi dla Programu Pierwszego Polskiego Radia Michał Dworczyk jednoznacznie potwierdza, że na Wołyniu doszło do ludobójstwa dokonanego przez Ukaińców.

Orginalna wypowiedź posła Dworczyka brzmiała: „Stąd w tym roku determinacja Prawa i Sprawiedliwości, żeby ten temat zamknąć, zbrodnię ludobójstwa nazwać po imieniu i rozpocząć nowy etap [relacji polsko-ukraińskich – red.] już bez tego obciążenia”. Poseł dodał również: „Jesteśmy na ostatniej prostej, aby parlament przyjął jednoznaczną ocenę tych dramatycznych wydarzeń, znaczy, żeby zbrodnie popełnone na Wołyniu i województwach południowo-wschodnich II RP, nazwać ludobójstwem, oddać hołd ofiarom”.

Tymczasem jako cytat z tej rozmowy w artykule przygotowanym przez Redakcję Ukraińską Polskiego Radia pojawia się zupełnie inne sformułowania: «ПольщіважливобудуватистратегічнепартнерствозУкраїноюнаправовійоснові. ЦьогорічСеймПольщімаєнамірзакрититемуВолинськоїтрагедіїіпочатиновийетапвзаєминміжПольщеютаУкраїноюбезцьоготягаря». Można je przetłumaczyć jako: „Dla Polski ważne jest budowanie strategicznego partnerstwa z Ukrainą na podstawie prawnej. W tym roku Sejm RP zamierza zamknąć temat tragedii wołyńskiej i rozpocząć nowy etap w stosunkach między Polską a Ukrainą już bez tego ciężaru”.

Jest to jedyny „cytat” z wywiadu w całym artykule, który wypacza sens wypowiedzi posła. Co więcej ta wypowiedź trafia dalej do ukraińskich mediów, które zmieniają ją jeszcze bardziej. Portal ualife.net pisze w oparciu o ten wywiad, że poseł Dworczyk obiecał zamknięcie tematu Wołynia w tym roku.

Autorem artykułu Redakcji Ukraińskiej jest Taras Andruchowycz, to syn Jurija Andruchowycza – ukraińskiego pisarza ze Stanisławowa.

KRESY.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*