Polska straciła pierwsze miejsce w atrakcyjności

Po trzech latach na prowadzeniu Polska spadła na drugie miejsce w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej przygotowanym przez niemieckie izby przemysłowo-handlowe w 16 krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Na pozycję lidera wróciły Czechy, a trzecia jest Słowacja.

 Polska znalazła się na 3. pozycji pod względem oceny kondycji gospodarki – 42 proc. inwestorów uważa, że jest dobra, podczas gdy Czechy zdobyły 56 proc. takich głosów, a Litwa 53 proc. Pod względem perspektywy rozwoju firm nasz kraj zajął 8. miejsce, pod względem planowanych wydatków inwestycyjnych 10., a pod względem wzrostu zatrudnienia – 6, podczas gdy we wszystkich trzech kategoriach prym wiedzie Bośnia i Hercegowina, a druga lub trzecia jest Rumunia.

Polsce zaszkodził spadek odsetka inwestorów zadowolonych z takich czynników, jak stabilność polityczna i przewidywalność polityki gospodarczej, które są poniżej średniej dla 16 krajów regionu.

– W ciągu ostatnich lat znacząco zmniejszył się dystans między krajami w regionie. Nasila się rywalizacja o inwestorów. Duże znaczenie mają takie czynniki, jak stabilność polityczna i przewidywalność gospodarcza. Kraje muszą być uważne, jeśli chcą przyciągnąć inwestorów – mówi Rolf Nikel, ambasador Niemiec w Warszawie.

PB.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*