Banderowska bezczelność: Lider OUN domaga się przeprosin od MSZ Polski

Na cmentarzu w Pikuliach oprócz żołnierzy Ukraińskiej Armii Ludowej leżą mordercy z UPA odpowiedzialni m.in. za masakrę w Birczy, gdzie zabili wielu Polaków: mężczyzn, kobiet i dzieci.

Na ich grobach znajdowały się tablice w języku ukraińskim, mówiące „Powstańcom ukraińskim poległym za wolną Ukrainę 7 stycznia 1946 roku w Birczy” (imiona i nazwiska, pseudonimy oraz daty urodzenia)” oraz „Powstańcom ukraińskim straconym za wolność Ukrainy 22 maja 1947 roku w Lisznej” (imiona i nazwiska, pseudonimy, daty urodzenia).

Tablice nie oddawały rzeczywistości. Z tego powodu zostały „poprawione” przez polskich patriotów. Umieścili oni odpowiadający prawdzie historycznie napis: „W tym miejscu zostały pogrzebane szczątki banderowskich bandytów bestialskich katów oprawców niewinnych polskich kobiet i dzieci”. Tablicę uzupełnia kotwica Polski Walczącej.

W związku z tym lider Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów  Bogdan Czerwak domaga się oficjalnych przeprosin od MSZ Polski, o czym napisał na swojej stronie na Facebooku.

„Na groby przymocowano napisy, treść których głosi, że żołnierzy UPA są „bandytami” i „katami, oprawcami niewinnych polskich kobiet i dzieci”, – napisał on.

„Przypomnę, że UPA jest uznana przez ukraińskie państwo za legalną organizację. Dlatego wyjaśnień z boku miejscowego rządu (w Pikuliach czy Przemyślu) nie wystarczy. Przeprosić musi MSZ Polski. I ne tylko przeprosić. Polacy nigdy więcej nie muszą dopuszczać powtórzeń podobnych incydentów. Inaczej wszystkie frazesy o dwóch „braterskich narodach europejskich” zostaną tylko i wyłącznie frazesami”, –  wymaga nacjonalista.

 

JAN RADŽIŪNAS

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

8 Komentarze

  1. Ci skurwysyny juz tak pewnie sie czuje dlatego tacy bezczelni do tego doprowadzila polityka wobec ukraincow niedlugo to my ich bedziemy przepraszac za ludobojstwo .Podejrzewam ze pewnej nocy to zniknie z cmentarza nie mozemy przeciez obrazac uczuc naszych wspanialych przyjaciol

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.