Białoruś i Chiny planują wspólną modernizację „Poloneza”

Białoruski przemysł zbrojeniowy rozpoczął realizację nowego ambitnego projektu – stworzenie nowoczesnego kompleksu rakietowego o zasięgu 300 kilometrów.

 Należy przypomnieć, że na poprzednim etapie „rakietyzowania” wojska białoruskiego została wyprodukowana wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa (WWR) „Polonez” o zasięgu 200 km. Ta ostatnia już została wprowadzona na uzbrojenie, a teraz białoruska zbrojeniówka razem z MON Białorusi pracują nad stworzeniem nowego kompleksu rakietowego dalekiego zasięgu.

9 maja 2015 roku podczas uroczystej defilady związanej z 70. rocznicą Zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianiej w Mińsku już oficjalnie zostały reprezentowane pierwsze „Polonezy”.

Jak informują środki masowego przekazu, obecnie białoruscy naukowcy wojskowi pracują nad stworzeniem współczesnego systemu rakietowego.

Na podstawie opracowań białoruskich specjalistów, rozpoczęto produkowanie własnych modułowych transportowo-rozruchowych kontenerów dla rakiet „Poloneza”, a również zaplanowana jest  produkcja bezpośrednio tych rakiet. Również uruchomiona produkcja własnych systemów naprowadzania i kierowania, w kolei – silników rakietowych.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka zaakceptował plany naukowców wojskowych, lecz zwrócił uwage na niezbędność współpracy z innymi państwami. Prawdopodobnie chodzi tu o Chiny, skąd  białoruscy rusznikarzy dostają składniki dla wyprodukowania stałego paliwa  rakietowego, składników którego nie ma na Białorusi.

Pierwsze badania, które zostały przeprowadzone w Chinach, skończyły się sukcesem. Podczas odpalenia rakiet na odległość 200 km, zanotowano rażenie celi o minimalnym odchyleniu 1,5 m.

Według szefa białoruskiego przemysłu obronnego generała Sergeja Guruliowa, białoruskie zakłady znajdują się w stanie gotowości do wyprodukowania komplekusu rakietowego o zasięgu 300 km w 2016-2017 r.

Prawdopodobnie prototypami nowych dalekonośnych i celnych rakiet będą chińskie opracowania, ponieważ doświadczenia w stworzeniu podobnych pocisków odrzutowych na Białorusi nie ma.

Mianowicie Chiny w ciągu ostatniego dziesięciolecia opracowały wielką ilość typów WWR dla własnych sił zbrojnych, a również dla zagranicznych klientów.  Oferowane przez Chiny WWR wyróżniają się wykorzystaniem nowoczesnego wyposarzenia, systemu nawigacji satelitarnej, wymiennych transportowo-rozruchowych kontenerów z kierowanymi i niekierowanymi pociskami w przeróżnych kalibrach, zdolnych do rażenia celi z dużej odległości.

Głównymi dostawcami chińskich WWR na rynek światowy są  korporacje NORINCO (China North Industries Corporation) i ALIT (Aerospace Long-March International Trade Co. Ltd.). Są one częścią chińskiej państwowej korporacji aerokosmicznej China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC). 

Korporacja ALIT realizuje posuwanie się na rynek zewnętrzny produkcji China Academy of Launch Vehicle Technology (CALT, również jest znana jako „Pierwsza akademia”). Według opinii niektórych ekspertów, mianowicie 301-milimetrowe rakiety A200, wyprodukowane przez COLT, zostały wzorem dla jednego z typów pocisków „Poloneza”. Odległość strzelania wynosi od 50 do 290 km.

Prawdopodobnie prototypem nowych pocisków dalekiego zasięgu dla białoruskich WWR mogą stać się i odrzutowe pociski typu AR, opracowane przez spółkę NORINCO. To precyzyjne pociski Fire Dragon FD220 o maksymalnej odległości strzelania 220 km. i FD280 o maksymalnej odległości strzelania 280 km. Kierowana rakierta Fire Dragon FD280 kalibru 370 mm. jest wyposarzona w system naprowadzania, a również w satelitarny system  globalnego pozycjonowania (może to być GPS, GLONASS, albo chiński Beidou).

Tak więc wyprodukowanie przez białoruską zbrojeniówkę w 2016-2017 r. broni rakietowej, zdolnej do rażenia celi na odległości 300 km, za pomocą Chin jest całkiem możliwe.

JAN RADŽIŪNAS

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

2 Komentarze

Komentowanie jest wyłączone.