Andrzej Wajda narzeka w niemieckiej gazecie na faszyzm w Polsce

Znany reżyser Andrzej Wajda udzielił wywiadu niemieckiej gazecie “Die Welt”. „Nie o taką Polskę walczyliśmy” – jak twierdzi.

 

Słowa Wajdy cytuje portal wPolityce. Porównuje on obecne rządy do praktyk z okresu komunizmu – “Wiele z tego, co się obecnie dzieje, widzieliśmy już przed 1989 rokiem. Ten sposób rządzenia krajem: jest jedna partia, która wyznacza konkretnych ludzi na konkretne stanowiska”. Jak dodaje – “Nie o taką Polskę walczyliśmy”.

Jednak sytuację w Polsce reżyser umieszcza w szerszym kontekście europejskim, ktytykując wzrost sił prawicowych i narodowych. “To, co obecnie dzieje się w Polsce, nie zatrważałoby mnie aż tak bardzo, gdyby te skrajne lub mniej skrajne, prawicowe ruchy w całej Europie nie miały dzisiaj więcej do powiedzenia niż przed czterema laty. Dzisiaj Polska jest częścią Europy, ale nie tej Europy, której się spodziewaliśmy, którą chcieliśmy. Ta część Europy, która nas bardzo niepokoi, zmierza w kierunku skrajnego ekstremizmu. Faszyzm znów odżywa” – twierdzi Wajda.

W wywiadzie zadeklarował się jako zwolennik przekształcenia Komitetu Obrony Demokracji w partię, która powinna według niego wziąć udział w wyborach do Sejmu.

WPOLITYCE.PL/KRESY.PL

2 Komentarze

  1. Panie Wajda! Cos sie Panu z wiekiem pokrecilo bo to wlasnie KOD jest ugrupowaniem faszystowskim. Pod sarkazmem propaguje nienawisc oczernia i poniza ludzi o innych pogladach. Dazy do obalenia demokratycznie wybranego rzadu probujac ztotalizowac system i narzucic ludziom swoj tok myslenia. To jest wlasnie zagrozenie dla Naszego kraju!! Walczymy solidarnie o utrzymanie wlasnego stylu zycia. Wypadaloby poczytac troche o faszyzmie a nie wypowiadac sie nie majac pojecia co sie mowi

  2. Ma Pan racje Panie Piotrze! KOD jest zagrozeniem spoleczym, majacym na celu wprowadzanie zametu i oslabienie polskiej solidarnosci i patriotyzmu!

Komentowanie jest wyłączone.