Niebezpieczni więźniowie z Guantanamo zostaną przeniesieni do państw trzecich – w tym do Polski?

Pentagon poinformował Kongres o zamiarze przeniesienia 12 więźniów z Guantanamo do co najmniej dwóch państw trzecich. W bazie wojskowej USA, której zamknięcia domaga się Kuba, przebywa 91 więźniów.

 Podano, że pierwszy transfer odbędzie się w najbliższych dniach. Jednak nieoficjalne źródła w służbach specjalnych podają że Polska już przyjęła pierwszy transport więźniów w Szymanach. Informacje częściowo potwierdził Dominik Markowski, rzecznik Portu Lotniczego w Szymanach_ mówiąc, że we wtorek jeden helikopter Chinook oraz trzy helikoptery Black Hawk wylądowały na lotnisku.

Pentagon poinformował że wśród osób, które zostaną przeniesione w pierwszej kolejności, będzie Jemeńczyk Tarik Ba Odah, uważany za terrorystę.

Kongres odnosi się z z obawą do planów prezydenta Baracka Obamy odnośnie zamknięcia bazy wojskowej w Guantanamo wraz ze znajdującym się tam więzieniem o zaostrzonym rygorze.

W więzieniu Guantanamo, otwartym na początku 2002 roku, po zamachach z 11 września 2001 r., przetrzymywanych jest około setki więźniów. Liczbę tych uznanych za szczególnie niebezpiecznych szacuje się na około 60.

Zamknięcie więzienia w Guantanamo to cel, którego osiągnięcie Barack Obama obiecywał jeszcze podczas kampanii prezydenckiej w 2008 r. Spełnienie obietnicy okazało się trudne, głównie ze względu na Kongres, który zakazał transferu przetrzymywanych w Guantanamo osób do więzień na terenie USA.

Ale do więzień na terenie Polski to można – widocznie tajne więzienia CIA znów działają.

MARCIN SZYMAŃSKI

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.